„Przywróćmy Schengen w Chochołowie i autobusy transgraniczne Kolei Małopolskich!” – po taką petycją zbierane są podpisy na portalu petcyjeonline.com. Jej autorzy chcą przywrócenia ruchu samochodowego na przejściu granicznym w Chochołowie. Po protestach mieszkańców przywrócono ruch aut na granicy w Leluchowie. Początkowo to przejście było tylko dla pieszych. W Chochołowie można przekroczyć granicę tylko na piechotę.
Autorzy petycji podkreślają, że przez przejście graniczne w Chochołowie kursują samorządowe autobusy transgraniczne Kolei Małopolskich, uruchomione „dzięki staraniom Inicjatywy obywatelskiej Polska – Słowacja – autobusy oraz Marszałka Województwa Małopolskiego pana Witolda Kozłowskiego (PiS) i wicemarszałka Łukasza Smółki (również PiS)”. Zakaz przejazdu przez granicę w Chochołowie niweczy wieloletnie starania z likwidacją lokalnego wykluczenia transportowego.
„Po wielu latach wykluczenia transportowego nie jest łatwo na nowo zbudować zaufanie miejscowej ludności i turystów do transportu publicznego. Należy przekonać mieszkańców i turystów, że reaktywowany po tylu latach transport publiczny jest stały i niezawodny, a autobus na pewno przyjedzie na przystanek, nawet w sytuacjach wyjątkowych. Tymczasem decyzją Pana Ministra z dnia na dzień poinformowano, że przejście graniczne zostanie zamknięte i autobus po prostu nie przyjedzie. To rujnuje całe nasze sześcioletnie starania najpierw o uruchomienie autobusów transgranicznych, a następnie o odbudowę zaufania do transportu publicznego jako takiego, na którym można polegać, bo jest niezawodny i autobus na pewno wyjedzie na trasę, a w razie awarii zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza” – czytamy w petycji skierowanej do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego.
Inicjatorzy apelu zaznaczają, że przedmiotem petycji nie są same kontrole graniczne, ale „niezrozumiałe i nieuzasadnione zamknięcie przejścia granicznego”. – Kontrole paszportowe jak najbardziej mogłyby się w tym przejściu odbywać, na takiej samej zasadzie jak to funkcjonowało przed wejściem Polski i Słowacji do Unii Europejskiej. Autobus normalnie podjeżdżałby do punktu kontrolnego, tak jak to jest w Chyżnem i funkcjonariusz dokonywałby kontroli paszportów / dowodów osobistych oraz bagażu – tłumaczą i proszą o pilną modyfikację rozporządzenia, by jak najszybciej wznowione zostały kursy autobusów transgranicznych. Domagają się także uwzględniania faktu kursowania autobusów transgranicznych w przyszłości podczas podejmowania podobnych decyzji, tak „by w jedną noc nie rujnować efektów kilkuletnich, czy nawet kilkunastoletnich starań różnych środowisk, w tym również Marszałków z tej samej partii politycznej do której należy również Pan Minister”.
Petycję można przeczytać i podpisać – Przywróćmy Schengen w Chochołowie i autobusy transgraniczne Kolei Małopolskich! – Petycjeonline.com.
(AI GEG)