Weszły w życie nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Dużo zmian

Ilustrowany Kurier Codzienny
W czwartek (20.05) zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego (UTO). Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
 
Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Trzeba jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Filip Grega z Akademii Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy wyjaśnił przepisy i obostrzenia, których muszą przestrzegać kierujący hulajnogami elektrycznymi.
– Należało usystematyzować problem poruszania się tymi urządzeniami, szczególnie elektrycznymi, bo są duże, ciężkie i prędkości nimi osiągane wraz z masą powodują, że duża energia może sprawić krzywdę pieszym. Podmioty, które świadczą usługi wynajmu są zobowiązane zablokować prędkość do 20 km/h, wobec czego rozpędzając maksymalnie hulajnogę nie powinniśmy przekroczyć tej prędkości.
 
– Największe wątpliwości budzi wiedza samych obywateli i w jaki sposób używać tych hulajnóg. Od dzisiaj hulajnogi i wszelkie urządzenia elektryczne, które służą do przemieszczania się, bez względu na swoją moc i prędkość stają się pojazdami, wobec czego użytkownicy stają się kierującymi i spoczywa na nich obowiązek posiadania wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego.
– W tej chwili ścieżka rowerowa jest podstawowym miejscem poruszania się hulajnogi, a jeśli takowej ścieżki nie ma, to mamy obowiązek poruszać się po jezdni, jeśli na tej jezdni prędkość jest ograniczona do 30 km/h, a jeśli nie ma takiego ograniczenia, to musimy poruszać się po chodniku, ale uważamy na to, żeby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego w taki sposób, aby bezpiecznie zapewnić jemu pierwszeństwo.
 
– Nie będzie można po spożyciu alkoholu korzystać z tego rodzaju urządzeń. Usystematyzowano też sposób parkowania tych pojazdów. Ma on stać przy krawędzi drogi, a nie jezdni, czyli na chodniku, możliwie jak najdalej od jezdni. Czyli generalnie gdzieś przy trawniku lub przy budynku.
Share This Article