Wielkanoc to święta rodzinne, często spędzane przy stole, ale w Krakowie nie zabraknie atrakcji dla tych, którzy chcą bardziej aktywnie lub kulturalnie spędzić wolny czas. Jest oferta dla chcących poznać tradycje świąteczne, posłuchać muzyki lub poszukać mniej wyszukanej rozrywki. Sprawdź, co możesz robić przez najbliższe dni w Krakowie.
Jarmark wielkanocny
Do 10 kwietnia na Rynku Głównym w Krakowa trwa jarmark wielkanocny. Kramy z regionalnymi smakołykami i świątecznymi pamiątkami są co roku tłumnie odwiedzane przez krakowian i turystów. Nawet jeśli ktoś niczego nie kupi, a niektóre ceny mogą przyprawić o zawrót głowy, to dla wielu sama obecność na jarmarku to świąteczny obowiązek.
Tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Głównym
W Wielką Sobotę, 8 kwietnia, w ramach jarmarku wielkanocnego na Rynku Głównym odbędzie się święcenie wielkanocnych pokarmów. Tradycyjne spotkanie z udziałem przedstawicieli władz miasta i kościoła krakowskiego planowane jest jednak w zmienionej względem minionych lat formule. Poświęcenie pokarmów odbędzie się nie przed kościołem mariackim, a przy kramach wielkanocnych. Tam o godz. 11.00 spotkają się na wspólnym składaniu życzeń świątecznych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który uroczyście poświęci koszyczki przyniesione przez zgromadzonych.

Odpust Emaus bez figurek Żyda i atrap broni
Zgodnie z kilkuwiekową tradycją w Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, na Zwierzyńcu odbędzie się odpust Emaus. W kramach ustawionych na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej sprzedawano niegdyś m.in. piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki i dzwonki, drewniane zabawki i figurki, pukawki, piłeczki jojo, grzechotki i balony. Wierzono, że niektóre emausowe pamiątki, takie jak np. gliniane dzwonki, mają moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście. Dziś niektórych z tych rzeczy sprzedawać tam nie wolno, np. figurek Żyda z pieniążkiem. W tym roku obowiązuje także zakaz sprzedaży atrap broni, a więc także plastikowych karabinów i pistoletów.
Tegoroczny Emaus to nie tylko kramy. Organizatorzy zapraszają m.in. na na wystawę fotografii prezentującą, jak Emaus obchodzili nasi pradziadkowie. Będzie ją można oglądać od 9:00 do 17:00 wzdłuż trasy odpustu.
A na dzieci i dorosłych od 12:00 do 16:00 w Ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 przy ul. Senatorskiej 35 czekają:
- Wielkoskalowa instalacja plenerowa „Drzewko emausowe” – wspólne tworzenie dekoracji, prowadzenie: ŻyWa Pracownia;
- Malowanie buziek, zabawy z chustą animacyjną, puszczanie wielkich baniek mydlanych, zabawy z balonami, prowadzenie: Fundacja Sztukarnia;
- Warsztaty – jak zrobić prostą zabawkę emausową: piłeczka jojo i drzewko emausowe, prowadzenie: Muzeum Krakowa – Dom Zwierzyniecki;
- Zajęcia taneczno-animacyjne – proste choreografie, zabawy animacyjno-ruchowe do muzyki z wykorzystaniem rekwizytów i nie tylko, prowadzenie: Move Art.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Święto Rękawki na Kopcu Krakusa
W pierwszy wtorek po Wielkanocy, 11 kwietnia, odbędzie się kolejna edycja Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie „Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”.
Szacuje się, że tradycja odprawiania pogańskich obrzędów związanych z nadejściem wiosny, do których nawiązuje Święto Rękawki, sięga wczesnego średniowiecza (ok. VIII w.). Z czasem charakter wydarzenia się zmieniał – odchodzono od kultywowania zwyczajów zapoczątkowanych przez przodków i świątecznej atmosfery. W połowie XX w. Rękawka kojarzona już była jedynie z festynem i jarmarczną atrakcją. W 2001 r. – z inicjatywy Centrum Kultury Podgórza i Drużyny Wojów Wiślańskich Krak – udało się powrócić do historycznych korzeni święta i przygotować rekonstrukcję wydarzeń sprzed wieków.
Uczestnicy tegorocznej Rękawki będą mogli zobaczyć rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych zwyczajów Słowian, związanych z wiosennym świętem zmarłych, obejrzeć z bliska starcie dwóch wielkich armii, czy zajrzeć do słowiańskiej osady, ale również dowiedzieć się jak wyglądało „spotkanie starego z nowym”, odwiedzić uroczysko, w którym pokonane bóstwa będą zwodzić przybyłych, a także spotkać słowiańskie stwory namawiające do osiedlenia się w nowej osadzie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a dodatkowe informacje wraz z programem można znaleźć na stronie Centrum Kultury Podgórza.
Święta z muzyką, czyli Festiwal Misteria Paschalia
4 kwietnia rozpoczęła się 20. edycja Festiwalu Misteria Paschalia. To jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, od 2004 roku organizowany przez KBF w okresie Wielkiego Tygodnia. W programie, nawiązującym do chrześcijańskich źródeł europejskiej duchowości, obok najwybitniejszych dzieł dawnych mistrzów znajdujemy zapomniane kompozycje stanowiące ważne świadectwo wykonawczych i kompozytorskich tradycji epoki. Stąd obecne na Misteriach liczne muzyczne odkrycia i pierwsze współczesne światowe wykonania utworów, efekt żmudnych muzykologicznych badań i rekonstrukcji.

Program dwudziestej edycji koncentruje się na celebracji historii festiwalu, jego wkładu w rozwój sektora muzyki dawnej w Polsce oraz niezwykłych więzi, które w tym czasie powstały. Do Krakowa wracają Vincent Dumestre z Le Poéme Harmonique oraz Christophe Rousset wraz z Les Talens Lyriques – dwa znakomite zespoły, które przez lata tworzyły historię festiwalu. Ich koncerty zabrzmią odpowiednio na otwarcie i zamknięcie głównego programu. Wraca też Leonardo García Alarcón ze słynną Cappella Mediterranea. Po raz pierwszy wystąpią u nas Sebastien Daucé i Ensemble Correspondances oraz Cohaere Ensemble. Tegoroczny festiwal rozszerzy swoje ramy, 16 kwietnia − w Niedzielę Wielkanocną w Kościołach wschodnich wystąpi Ensemble Irini z Lilą Hajosi, prezentując „Motety” Heinricha Isaaca oraz pieśni liturgiczne Gruzji XV–XVI wieku łączące muzykę Wschodu i Zachodu. W programie towarzyszącym znajdziemy muzyczne spacery i wykłady.
Szczegółowe informacje na stronie Misteria Paschalia.
Zmiany w komunikacji miejskiej
W okresie przedświątecznym i w same święta wprowadzono duże zmiany w komunikacji miejskiej. Pierwsze zmiany wprowadzono już w czwartek, 6 kwietnia, ostatnie będą obowiązywać jeszcze we wtorek, 11 kwietnia po świętach.
A potrzebującym pomocy lekarskiej przypomina, gdzie i jak można z niej skorzystać. Tak na wszelki wypadek, bo oczywiście święta muszą być piękne, radosne i zdrowe.