Wisła Kraków wygrywa i czeka na potknięcie rywala

Grzegorz Skowron

Wisła Kraków pokonała na własnym stadionie Chojniczankę 3:0. Dzięki wygranej Biała Gwiazda powróciła na drugie miejsce w tabeli I Ligi, dające bezpośredni awans do Ekstraklasy. Do utrzymania tej pozycji konieczne jest potknięcie rywala w walce o ten awans. Jeśli w niedzielę Ruch Chorzów wygra swoje spotkanie, Wisła spadnie na trzecie miejsce.

Sobotni mecz Wisły Kraków z Chojniczanką nie pozostawiał złudzeń, która drużyna była lepsza. Gospodarze mieli zdecydowaną przewagę, goście próbowali groźnie kontratakować, ale bezskutecznie. Pierwszego gola Wiślacy zdobyli pod koniec pierwszej połowy, druga bramka padła – na początku drugiej połowy. Piłkarze Chojniczanki po jednym z kontrataków strzeli gola, ale okazało się, chwilę wcześniej był spalony i bramka nie została uznana. Podobnie jak trzecie trafienie wiślaków – również po spalonym. Ale minutę później przy kolejnym trafieniu nie było już wątpliwości i Wisła podwyższyła prowadzenie do 3:0.

Dzięki wygranej Wisła zajmuje drugie miejsce w tabeli I Ligi z 51 punktami. Liderem pozostaje ŁKS Łódź (56 punktów), trzeci jest Ruch Chorzów (50 punktów), ale ma o jedno spotkanie rozegrane mniej. W niedzielę, 30 kwietnia 2023, Ruch gra w Nowym Sączu z Sandecją i jeśli nie wygra, to krakowska drużyna utrzyma drugie miejsce. Wprawdzie Sandecja to drużyna zagrożona spadkiem do II Ligi, ale piątkowa porażka ŁKS-u pokazuje, że nawet liderom zdarzają się wpadki. I na taką musi liczyć Wisła i jej kibice.

O ile zajęcie drugiego miejsca przez Wisłę to wciąż sprawa otwarta, to już prawie pewne jest utrzymanie pozycji dającej prawo do gry w barażach o awans do Ekstraklasy. Szybki powrót do najlepszych w kraju wciąż jest więc w zasięgu ręki, a właściwie nóg piłkarzy Białej Gwiazdy. Następny mecz rozegrają 5 maja w Łodzi – z ŁKS-em, liderem tabeli I Ligi. Tydzień później wiślaków czeka kolejny trudny mecz – z Bruk-Bet Termalicą.

AKTUALIZACJA (30 kwietnia 2023): Sandecja przegrała z Ruchem Chorzów 0:1. Tym samym Ruch powrócił na drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 53 punktów. Trzecia Wisła traci do Ruchu dwa punkty, do lidera ŁKS-u Łódź – pięć. Punkty zgubiły za to drużyny goniące Wisłę. Puszcza Niepołomice zremisowała z Arką Gdynia, a Bruk-Bet Termalica z Podbeskidziem. Wisła ma więc dwa punkty przewagi nad Bruk-Betem i trzy nad Puszczą.