Do północy obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza – informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. To ostrzeżenie, że zanieczyszczenie pyłem PM 10 może dochodzić do 100 µg/m3. Tymczasem średnia dla wszystkich stacji monitoringu w Krakowie wynosi w środę rano aż 112,88 µg/m3.
W Nowej Hucie zanieczyszczenie pyłem PM 10 sięga 124 µg/m3, na Alei Krasińskiego – 122 µg/m3, a w Swoszowicach aż 144µg/m3. Stosunkowo najlepiej jest na osiedlu Piastów, gdzie stacja monitoringu pokazuje 78 µg/m3.
W związku z ogłoszeniem pierwszego stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrz jednostki oświatowe oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
W przypadku temperatury powietrza powyżej 5°C policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.
(AI GEG)