Wybory do rad dzielnic – jak i gdzie głosować [informator]

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

W niedzielę, 10 grudnia 2023 roku, w Krakowie odbędą się wybory do rad dzielnic. Mieszkańcy wybiorą 366 członków jednostek pomocniczych spośród 1211 kandydatów. Kto może wziąć udział w tych wyborach? Gdzie i jak głosować? Zapoznajcie się z najważniejszymi informacjami na temat niedzielnych wyborów do rad dzielnic.

- reklama -

Kiedy

- REKLAMA -

Głosowanie odbywa się w niedzielę, 10 grudnia 2023 roku. Lokale wyborcze otwarte są w godz. 7-21. jedynie w tzw. obwodach odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej) głosowanie zostanie przeprowadzone w godz. 15-21.

- Advertisement -

Gdzie

jak każde wybory, tak i te do krakowskich dzielnic, przeprowadzają obwodowe komisje wyborcze. Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych. To te same lokale, co podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Ich adresy można znaleźć na obwieszczeniach rozplakatowanych w mieście oraz na https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=172025.

Dostępna jest też wyszukiwarka lokali wyborczych – https://msip.um.krakow.pl/kompozycje/?config=config_wybory_2023.json. Wystarczy wpisać adres zamieszkania i otrzymamy informację o lokalu wyborczym o przypisanym do tego adresu.

Kto

Głosować może wyborca ujęty w spisie wyborców, sporządzanym na podstawie zaktualizowanego rejestru wyborców w Krakowie:

  • zameldowany na pobyt stały na terenie danej dzielnicy
  • stale zamieszkujący na terenie danej dzielnicy, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania
  • nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie danej dzielnicy, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.

Na stronie internetowej MObywatel dostępna jest usługa sprawdzenia swoich danych w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Jak

Idąc na głosowanie trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa lub inny dokument z fotografią zawierający imię, nazwisko, pesel wyborcy – na podstawie którego ustalenie tożsamości nie będzie budzić wątpliwości.

Po okazaniu dokumentu w komisji otrzymamy kartę do głosowania. Są na niej nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej.

Wyborca stawia znak „X” w kratce z lewej strony, obok nazwiska kandydata, na którego głosuje. Można głosować tylko na jednego kandydata.

Listę kandydatów w poszczególnych dzielnicach można sprawdzić na https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=172027.

Wybrani bez głosowania

W 10 okręgach wyborczych (na 366) nie przeprowadza się wyborów. A to dlatego, że został tam zarejestrowany tylko jeden kandydat. I to on już jest uznany za radnego dzielnicowego. Poniżej wykaz tych okręgów i nazwiska radnych, którzy uzyskali mandat bez głosowania.

Dzielnica I Stare Miasto – okręg wyborczy nr 16 – Rafał Nowak

Dzielnica V Krowodrza – okręg wyborczy nr 8 – Daniel Wiśniowski

Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki – okręg wyborczy nr 10 – Wojciech Migdał

Dzielnica X Swoszowice – okręg wyborczy nr 13 – Jan Mikuła

Dzielnica X Swoszowice – okręg wyborczy nr 16 – Dorota Kozak

Dzielnica X Swoszowice – okręg wyborczy nr 17 – Artur Markiewicz

Dzielnica X Swoszowice – okręg wyborczy nr 18 – Józef Dziedzic

Dzielnica XIII Podgórze – okręg wyborczy nr 13 – Szymon Toboła

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie – okręg wyborczy nr 3 – Katarzyna Frankiewicz

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie – okręg wyborczy nr 13 – Jan Zabagło

Wycofali się ze startu w wyborach

Są też kandydaci, którzy zostali zarejestrowani, ich nazwiska są na obwieszczeniach z wykazem kandydatów, ale wycofali się z wyborów i ich nazwisk nie będzie na kartach do głosowania. oto wykaz tych osób:

Dzielnica VII Zwierzyniec – okręg wyborczy nr 9 – Zofia Nowak (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica XIII Podgórze – okręg wyborczy nr 19 – Jacek Bednarz (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica II Grzegórzki – okręg wyborczy nr 2 – Łukasz Mikołajczyk (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim – okręg wyborczy nr 1 – Aleksandra Witek (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica III Prądnik Czerwony – okręg wyborczy nr 10 – Michał Wagner (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica V Krowodrza – okręg wyborczy nr 6 – Łukasz Krzysztofik (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica VIII Dębniki – okręg wyborczy nr 19 – Zuzanna Piekarz (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica IV Prądnik Biały – okręg wyborczy nr 10 – Dorota Guzik (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Dzielnica I Stare Miasto – okręg wyborczy nr 18 – Urszula Ropa (przyczyna skreślenia z rejestru: wycofanie pisemnej zgody na kandydowanie)

Może dojść także do tego, że ktoś jeszcze wycofa się ze startu, choć jego nazwisko jest na karcie do głosowania. Jeśli będzie taka sytuacja, informować o niej będzie dana komisja.

Bezpłatny dowód na wybory

Osoby z niepełnosprawnościami i osoby, które w dniu głosowania ukończyły 75 lat, będą mogły skorzystać również z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Zapisy są przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami w dniach:

  • do 9 grudnia w godzinach 8.00–15.00
  • 10 grudnia (w dniu wyborów) w godzinach 7.00–21.00

pod numerami telefonów 12 616 50 75 oraz 12 616 52 78.

– Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godziny 20.00 tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych – apelują urzędnicy.

Wszystko o wyborach do rad dzielnic

Listę kandydatów, wyszukiwarkę lokali wyborczych oraz wszelkie niezbędne informacje o wyborach można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *