Złote i Diamentowe Weyssenhoffy za pracę dla młodzieży

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Grzegorz Włodarczyk, Joanna Zubel, Tomasz Włoczkowski oraz Anna Lepszy-Wierzchowska to laureaci tegorocznej Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa dla osób działających na rzecz młodzieży. Złote i Diamentowe statuetki nagrodzeni odebrali w poniedziałek, 19 czerwca 2023, w siedzibie Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej w Krakowie.

- reklama -

To już trzecia edycja Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa. Nagroda ma dwie kategorie. Diamentowy Weyssenhoff przyznawany jest za całokształt pracy z młodzieżą, a Złoty Weyssenhoff trafia w ręce osób, które w roku poprzednim zrealizowały wybitne projekty na rzecz młodzieży.

- REKLAMA -

− Cieszę się, że możemy po raz kolejny uhonorować osoby, które w naszym mieście angażują się we współpracę z młodzieżą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest spotkanie na swojej drodze mądrych, wspierających, inspirujących osób – a w młodym wieku jest to wręcz nie do przecenienia. Gratuluję i dziękuję laureatom – mówił wiceprezydent Andrzej Kulig, który wręczał statuetki nagrodzonym.

- Advertisement -

Tegoroczni Laureaci

Złotym Weyssenhoffem za realizację wybitnego działania na rzecz młodzieży w roku 2022 zostali nagrodzeni Grzegorz Włodarczyk oraz Joanna Zubel.

Grzegorz Włodarczyk jest nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej nr 91 im. Janusza Kusocińskiego w Krakowie, który wykazuje ogromne zaangażowanie w pracę z uczniami. Jako opiekun Samorządu Uczniowskiego aktywizuje uczniów do udziału w projektach społecznych, takich jak na przykład Krakowska Akademia Samorządności. Jego kreatywność i zaangażowanie przyniosły sukcesy w projekcie promującym idee Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo udzielał wsparcia i pomocy dydaktycznej nowym uczniom z Ukrainy, pomagając im dostosować się do nowej rzeczywistości szkolnej.

Joanna Zubel pełni obowiązki koordynatora w Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej na Dworcu Głównym w Krakowie. Jej odpowiedzialnością jest nadzorowanie działań zespołu wolontariuszy, którzy udzielają pomocy osobom dotkniętym skutkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie i poszukującym bezpiecznego schronienia w Polsce. Ponadto Joanna Zubel angażuje się w różnorodne projekty i inspiruje wolontariuszy do aktywnego uczestnictwa w działaniach pomocowych. Jej niezwykłe zaangażowanie oraz pozytywne nastawienie są zauważalne przez wszystkich, a to z kolei wpływa zarówno na osoby korzystające z pomocy, jak i na sam zespół wolontariuszy.

Diamentowym Weyssenhoffem za całokształt pracy z młodzieżą zostali uhonorowani Tomasz Włoczkowski oraz – pośmiertnie –  Anna Lepszy-Wierzchowska.

Tomasz Włoczkowski jest nauczycielem wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości oraz historii i teraźniejszości w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Ma wyjątkowe podejście do uczniów, co zostało docenione w 2020 r., kiedy zdobył tytuł Edukatora Roku Online platformy Brainly w kategorii przedmioty humanistyczne. Od wiele lat aktywnie angażuje uczniów w różne projekty, takie jak na przykład Szkolny Budżet Obywatelski Miasta Krakowa. Jest również opiekunem odnoszącego sukcesy na arenie międzynarodowej Koła Debat Oxfordzkich. Bardzo angażuje się w samorząd szkolny − służy merytoryczną pomocą przy organizacji wydarzeń, wspiera rozmowy z dyrekcją, doradza i czuwa nad kluczowymi inicjatywami. Organizuje coroczne „sejmiki”, w ramach których uczniowie mają możliwość przedstawienia i omówienia swoich pomysłów dotyczących zmian w szkole. Inspiruje młodzież do działania i podejmowania inicjatyw. Dzięki jego zaangażowaniu wprowadzono funkcję posła w samorządzie, co umożliwia uczniom czynny udział w podejmowaniu decyzji na poziomie szkolnym.

Nagrodzona pośmiertnie Anna Lepszy-Wierzchowska była niezwykłą osobą, którą znało i szanowało wiele osób z terenu Nowej Huty w Krakowie. Była związana z Fundacją Ukryte Skrzydła, gdzie pracowała z dziećmi, młodzieżą i seniorami, prowadząc warsztaty plastyczne i plenery zakończone wystawami prac. Była także jednym z inicjatorów Klubu „Fruwająca Ryba”, gdzie prowadziła warsztaty plastyczne i pracowała jako instruktor-wychowawca. Pani Anna angażowała się również w organizację wydarzeń. Była jedną z najstarszych streetworkerek w Nowej Hucie, regularnie wychodzącą na osiedlowe podwórka, aby spędzać czas z młodzieżą i wspierać ich rozwój. Była osobą z ogromnym sercem i niesamowitą energią. Nagroda jest hołdem dla jej ogromnego serca i podziękowaniem za zaangażowanie – jej  dziedzictwo i pozytywny wpływ na nasze życie będą zawsze pamiętane i doceniane.

Patron nagrody

nagrody swierzowski 1

Od 2021 roku w Krakowie przyznawana jest Nagroda im. Antoniego Weyssenhoffa. Patron nagrody − pedagog i działacz społeczny, przez wiele lat prowadził działalność wspierającą młodzież w Krakowie. Był instruktorem harcerskim, dyrektorem liceum ogólnokształcącego oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka. Za swoje zaangażowanie i pracę na rzecz młodych ludzi został uhonorowany Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną za działalność na rzecz Krakowa.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *