11 listopada 1918 – tak relacjonował ten dzień Ilustrowany Kuryer Codzienny

Podzielże się tym

Fot. IKC

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wydarzenia sprzed 105 lat są dziś dla nas czymś oczywistym. Dla żyjących w 1918 roku był to okres wielkich, dynamicznych zmian. Zobaczcie, jak 11 listopada 1918 roku relacjonował Ilustrowany Kuryer Codzienny w swoim wydaniu z 12 listopada 1918.

„Józef Piłsudski premierem gabinetu na całą Polskę” – to tytuł głównej informacji gazety z 12 listopada 1918. W artykule mowa jest o tym, że Rada Regencyjna powierzy misję utworzenia „gabinetu koalicyjnego wszechdzielnicowego” komendantowi Józefowi Piłsudskiemu. Pojawia się także sugestia, że marszałek powoła na premiera lidera PSL Wincentego Witosa. W rzeczywistości pierwszym premierem został Ignacy Daszyński, ale ostatecznie pierwszy rząd stworzył Jędrzej Moraczewski.

Na pierwszej stronie IKC-a z 12 listopada 1918 roku znalazło się także oświadczenie Rady Regencyjnej, która zapowiedziała ustąpienie zaraz po powierzeniu misji stworzenia rządu Józefowi Piłsudskiemu.

Jest też informacja o przybyciu do Warszawy Ignacego Daszyńskiego.

Można też przeczytać, że „całą nadzieją Kongresówki jest Kraków”. „O ile tam nie uda się wytworzyć rządu koalicyjnego, to sytuacyę uważać należy za beznadziejną” – twierdzi IKC.

ikc 12 listopada

Fot. IKC)

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.