Oszuści wciąż atakują. Kolejni poszkodowani seniorzy to 80-letnie siostry z Nowego Targu i 78-latek, który zgłosił się do komisariatu policji w Tarnowie. Kobiety wywiesiły na klamce swojego domu reklamówkę, w której było 80 tys. złotych. Mężczyzna „zainwestował” w kryptowaluty milion złotych. Nie tylko zysków nie już nie zobaczył.
Reklamówka pełna pieniędzy
Dwie siostry z Nowego Targu w wieku 80 i 83 lata uwierzyły osobom podającym się za policjantów, że są w niebezpieczeństwie i na klamce swojego domu wywiesiły reklamówkę z pieniędzmi. Kobiety straciły ponad 80 tysięcy złotych.
83-letnia nowotarżanka odebrała telefon od kobiety podającej się za policjantkę, która w rozmowie przekazała, że jej dom jest obserwowany przez cudzoziemców i grozi jej niebezpieczeństwo. Dalszą rozmowę kontynuował mężczyzna, który również przedstawił się jako policjant. Wykorzystując zdenerwowanie starszej Pani, nakazał włożyć wszystkie pieniądze, jakie ma w domu i wywiesić na zewnętrznej klamce domu. 83-latka mieszkała ze swoją o 3 lata młodszą siostrą. Wystraszone kobiety postąpiły zgodnie z instrukcjami fałszywego policjanta – spakowały wszystkie swoje oszczędności i wywiesiły w reklamówce na klamce. Zgodnie z uzgodnieniami – oszust miał zrobić tylko zdjęcie pakunku. Reklamówka zniknęła.
Przelał 230 tys. euro na konto wskazane przez oszustwa
W połowie lutego 2024 roku do dyżurnego Komisariatu Policji Tarnów-Centrum zgłosił się 78-latek, który jak twierdził padł ofiarą oszusta. Podał, że stracił niemalże milion złotych. Z przekazanej informacji wynikało, że początkiem miesiąca skontaktował się z nim mężczyzna podający się za brokera maklerskiego i zaoferował inwestycję w kryptowaluty. Kusił przy tym sporym zyskiem.
78-latek przelał 230 tysięcy euro na wskazane konto, a gdy chciał wypłacić zyski, nagle z jego konta zniknęły wszystkie zainwestowane środki finansowe. W ten sposób mężczyzna na stałe zamieszkujący w województwie kujawsko-pomorskim stracił w kilka chwil niemalże milion złotych.
Policja ostrzega
Przestrzegamy przed osobami nieznajomymi, które dzwonią do naszego domu i informują, że grozi nam niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że oszustom nie chodzi o nasze bezpieczeństwo, tylko o nasze pieniądze. Seniorze nie daj się oszukać!
Należy pamiętać, że obietnica osiągnięcia bardzo wysokich zysków jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą swoich oszczędności. Przedstawiane wizerunki osób, które właśnie „dorobiły” się na tego typu transakcjach w różnego rodzaju mediach społecznościowych, mają jedynie za zadanie skusić potencjalnego inwestora (czyli ciebie) do wpłacenia pieniędzy.
Pamiętaj, nigdy nie podawaj poufnych danych logowania i hasła do swojego konta bankowego. Nie wierz, że rzekomi analitycy pomogą Ci w przeprowadzeniu „trudnych” transakcji bankowych. Przekazując takie dane, narażasz siebie na niechciany kredyt, czy wypłatę wszystkich oszczędności z Twojego konta.
Zastanów się chwilę. Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji czasu, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili.
(AI GEG)