Kraków: nie siedźże w domu! Kulturalne wydarzenia na weekend

Milena Majewska

W pierwszy weekend lutego sprawdzamy co dzieje się w Krakowie. Najnowszy przegląd wydarzeń kulturalnych.  Nie siedźże w domu!

- reklama -
Ad image

Czapski nabytki. Norwid w dziennikach

W piątek, 3 lutego, w Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 rozpocznie się wystawa prac plastycznych Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kolekcja liczy obecnie dwadzieścia siedem obrazów olejnych, trzy akwaforty oraz piętnaście rysunków (luzem, nie w dziennikach). W latach 2019–2022 MNK otrzymało w darze lub nabyło cztery obrazy olejne, rysunek tuszem oraz stół Czapskiego ze zbiorów Renaty i Marka Szypulskich i Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, a także akwaforty z kolekcji Barbary i Richarda Aeschlimannów.

- REKLAMA -

Cyprian Kamil Norwid był – obok Simone Weil, Stanisława Brzozowskiego i Marcela Prousta – najważniejszym duchowym przewodnikiem Czapskiego. Poszukiwania w Archiwum Józefa i Marii Czapskich, również należącym do zbiorów MNK, pozwoliły opowiedzieć na wystawie nieoczekiwaną historię nabytków (np. jeden z obrazów należał do Zbigniewa i Katarzyny Herbertów) oraz dopowiedzieć wątki warsztatu twórczego artysty (np. w jaki sposób powstały akwaforty, kto zainteresował malarza Norwidem). (Agnieszka Kosińska, kuratorka)

- Advertisement -

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie https://mnk.pl/wystawy/czapski-nabytki-norwid-w-dziennikach

Dziadek do orzechów (Opera Krakowska)

W piątek, 3 lutego, Opera Krakowska zaprasza na pełną czaru baletową opowieść o małej Klarze, wędrującej po bajkowej krainie: tu ożywają jej zabawki, a wśród nich – ukochany dziadek do orzechów.

Efektowna muzyka Czajkowskiego stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów. Twórcą krakowskiej inscenizacji jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, autor i reżyser wielu spektakli operowych i baletowych, od lat związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Grzegorz Berniak. „Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego, a pracownie krawieckie przygotowały około dwustu bajecznych kostiumów, zaprojektowanych przez Marię Balcerek z charakterystyczną dla jej poetyki fantazją” – uzupełnia listę realizatorów Opera Krakowska.

Inscenizacja i choreografia: Emil WesołowskiScenografia: Marek GrabowskiWizualizacje: Marek Grabowski, Tomasz KucharzKostiumy: Maria Balcerek

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/6767-krakow-dziadek-do-orzechow-opera-krakowska

Kazka w Kwadracie

W piątek, 3 lutego, w klubie Kwadrat odbędzie się koncert zespołu Kazka. Zespół jest ambasadorem współczesnej muzyki ukraińskiej na świecie. Piosenki zespołu były wyświetlane online ponad miliard razy.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie:http://karnet.krakowculture.pl/46911-krakow-kazka-w-kwadracie

Mundinova w Dworku Białoprądnickim

W piątek, 3 lutego, Radio Jazzkultura zaprasza na kolejny patronacki koncert, podczas którego zaprezentuje się zespół Mundinovaz repertuarem z najnowszej płyty Fantom.

Trzon zespołu Mundinova stanowią: Dorota Kołodziej (głos), Marzena Cybulka (gitara basowa, kontrabas) oraz Michał Wilczyński (gitary). Artyści spotkali się w 2017 roku z zamysłem, by tworzyć własny muzyczny język, w którym warstwa liryczna jest traktowana na równi ze współbrzmieniem. Zestawienie emocjonalnego głosu z około- jazzowymi harmoniami, przeplatanymi inspiracjami world, doprowadziło do eksplozji muzycznych kolorów, indentyfikowanych jako indie jazz/ muzyka alternatywna.

W lipcu 2020 roku zespół zadebiutował albumem W drodze, nakładem wydawnictwa Mundi Art, z gościnnym udziałem Dariusza Kaliszuka (perkusja, instrumenty perkusyjne) oraz Mateusza Szemraja (oud, rubab, baglama). W grudniu 2022 roku ukazał się drugi album grupy pt. Fantom z gościnnym udziałem Szymona Miśniaka, Michała Żaka (Lautari, Prusinowski Trio) oraz Marcina Raka (EABS, Błoto).

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47133-krakow-mundinova-w-dworku-bialopradnickim

Royal Lviv Ballet: Śpiąca królewna

W sobotę, 4 lutego, odbędzie się występ Royal Lviv Ballet, złożony z najwybitniejszych artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu, współpracujący z artystami teatrów: Bolszok, Sankt Petersburg oraz Nariodowego Teatru Kijowskiego. Mądra i wzruszająca historia, piękne kostiumy, widowiskowa scenografia, a przede wszystkim perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/45150-krakow-royal-lviv-ballet-spiaca-krolewna

Bromance – Teatr KTO

W sobotę, 4 lutego, w krakowskim teatrze KTO odbędzie się spektakl „Bromance”. Wyobrażenie o spektaklu „Bromance” pojawiło się od zainteresowania dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa. Idei sformułowanej przez Jane Ward i opisywanej w „Not Gay. Sex between Straight White Man”.

Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” w celu ukazania wielu wariantów męskości. Co za tym idzie przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i niewykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy. Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność, czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek

Muzyka: Przemek Degórski

Opieka dramaturgiczna: Anna Królica

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47192-krakow-bromance

Kabaret Piwnicy pod Baranami

W sobotę, 4 lutego, w Piwnicy pod Baranami odbędzie się występ Kabaretu Piwnicy pod Baranami. Występy artystów związanych z krakowską Piwnicą pod Baranami, kabaretem, który od lat proponuje: improwizacje, plotki polityczne i towarzyskie, nade wszystko zaś literaturę – żart i wielką poezję. To miejsce, gdzie nie ma miejsca na dowcipy poniżej pasa i tanie wzruszenia.

Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na które przybywa publiczność z całej Polski i z zagranicy. Niezmiennie przyciąga niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i wspaniałe pieśni kompozytorów Piwnicy pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i innych.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/38598-krakow-kabaret-piwnicy-pod-baranami

Dawno temu na Montmartre (Teatr Nikoli)

W niedzielę, 5 lutego, w krakowskim teatrze KTO, Teatr Nikoli zaprezentuje: „Dawno temu na Montmartre”- to artystyczna opowieść jak od najwcześniejszych lat życia można odkryć swoje talenty i marzenia oraz jak je pielęgnować i realizować.

Sposobem na rozwój pasji jest współpraca ze starszym pokoleniem, które dzięki bogatemu doświadczeniu pomoże pokonać wiele przeszkód, pokaże, jak rozwiązywać problemy i otoczy opieką.

Spektakl porusza również temat historii i kultury – dziedzictwa, które pozwala budować lepszą przyszłość dla siebie, ale również otaczającego świata. Twórczość artystyczna taka jak malowanie
obrazów, komponowanie piosenek czy pisanie książek wymaga znajomości przeszłości. Dzięki temu powstająca sztuka będzie w pełni wartościowa, a przy tym piękna.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/46732-krakow-dawno-temu-na-montmartre-teatr-nikoli

Koncert gitarowy w Auli Florianka

W niedzielę, 5 lutego, odbędzie się Koncert gitarowy w Auli Florianka. Wystąpią studenci katowickiej Akademii Muzycznej w ramach projektu międzyuczelnianych koncertów wymiennych. J. S. Bach Suita BWV 996: Preludium – Presto
F. Tarrega Kaprys Arabski
Jan Markowski gitara

J. Rodrigo Tonadilla
Duet Markowski/Navarka gitary

C. Domeniconi Toccata in Blue
Yauheni Navarka gitara

N. Coste Deuxieme Polonaise
Martyna Wiesner gitara

J. S. Bach ChaconnePartity skrzypcowej nr 2 d-moll BWV 1004
Oktavia Bujnowicz gitara

S. Assad Fantasia carioca
Agnieszka Skup gitara

R. Gnattali Suite Retratos: I. Pixinguinha oraz II. Ernesto Nazareth
Duet Bujnowicz/Wiesner gitary

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47178-krakow-koncert-gitarowy-w-auli-florianka

Akt równoległy- Teatr Ludowy

W niedzielę, 5 lutego, w Teatrze Ludowym odbędzie się spektakl „Akt równoległy”. Opis spektaklu: „Mały hotelik gdzieś za miastem, dwie małżeńskie pary gotowe złamać przysięgę wierności, wścibski i przebiegły portier, i voilà! Mamy udany przepis na świetną farsę! „Rzeczy proste są zwykle najzabawniejsze” – zauważył brytyjski mistrz farsy Ray Cooney. Ta prosta, nomen omen, obserwacja, znajdzie swoje potwierdzenie w komedii Dereka Benfielda.”

Twórcy:
tłumaczenie: Emilia Miłkowska
Reżyseria: Tadeusz Łomnicki
Opieka artystyczna: Małgorzata Bogajewska
Scenografia: Ewa Mroczkowska
Muzyka: Adam Prucnal
inspicjent: Anita Wilczak-Leszczyńska
sufler: Martyna Rezner

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/21926-krakow-akt-rownolegly

Udostępnij ten artykuł
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *