W czwartek Sejm zdecyduje o przeprowadzeniu referendum razem z wyborami parlamentarnymi. Opozycja ujawniła nazwiska 100 kandydatów na senatorów, które zostaną zgłoszone w ramach Paktu Senackiego. To najważniejsze wydarzenia kampanii wyborczej na 59 dni przed głosowaniem.
Referendum z 4 pytaniami
Razem z wyborami parlamentarnymi zostanie przeprowadzone referendum. Sejm jeszcze w czwartek podejmie uchwałę w tej sprawie. W referendum Polacy będą odpowiadać na 4 pytania.
Każdy wyborca otrzyma 15 października trzy karty do głosowania – jedną z kandydatami do Sejmu, drugą z kandydatami na senatorów, trzecią z pytaniami referendalnymi. Każdy może wziąć trzy karty albo dwie karty, albo tylko jedną. Fakt, ile kart wziął wyborca, ma odnotować komisja,
Pakt senacki zatwierdzony
Liderzy opozycji zatwierdzili Pakt Senacki. Znane są nazwiska kandydatów na senatorów we wszystkich okręgach, których wystawi Pakt Senacki. Najwięcej kandydatów ma Koalicja Obywatelska – 52. Nowa Lewica wystawi 15 kandydatów, Polska 2050 – 8, Polskie Stronnictwo Ludowe – 21, będzie też 3 kandydatów bezpartyjnych. Pakt Senacki nie wystawi kandydata w okręgu, gdzie startuje senator Jan Maria Jackowski.
Już 34 komitety
Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiły się już 34 komitety, które zamierzają wystawić kandydatów do Sejmu lub Senatu. Termin zgłoszeń komitetów mija 28 sierpnia. Do 6 września komitety mają czas na zarejestrowanie kandydatów do Senatu i list kandydatów do Sejmu.
Prawo do głosowania ma 29 mln Polaków
PKW podała liczbę wyborców ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju według stanu na dzień 30 czerwca 2023 roku. Prawo do głosowania mają 29 097 503 osoby.
(AI GEG)