Cztery dni potrwają 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W dniach 26 – 29 października (o czwartku do niedzieli) w halach EXPO Kraków zgromadzą dziesiątki tysięcy miłośników literatury i książek. Mottem tegorocznej edycji jest cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej „Urodziny” – „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.
Tegoroczna edycja targów, jak co roku odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9, w dniach od 26 do 29 października w godzinach 10.00–17.00 w czwartek i niedzielę oraz 10.00–19.00 w piątek i sobotę. Na targi można dojechać autem, ale organizatorzy zachęcają do skorzystania z komunikacji miejskiej (szczegóły – TUTAJ). Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających udostępniona zostanie stacja rowerowa i parking dla hulajnóg.
Udział w 26. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie bierze ponad 470 wystawców. Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe – na targach każdy znajdzie coś dla siebie.
Bezpłatne wejścia dla seniorów 65+, dla osób posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora, dla dzieci do lat 7, dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz zniżki dla uczniów i studentów, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, bilety rodzinne i karnety 4-dniowe to rozwiązania, które sprawdziły się w latach ubiegłych i które zostały utrzymane w 2023 roku.
Duże zmiany
26. edycja targów niesie ze sobą wiele zmian, które – według organizatorów – mają na celu poprawę komfortu wszystkich uczestników tego literackiego wydarzenia. Najważniejszą jest powiększenie przestrzeni targowej. Specjalnie na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostanie wybudowana dodatkowa Hala Namiotowa Karpaty o powierzchni 3000 m kw., w której autorzy będą podpisywać książki.
W tym roku zostały wprowadzone limity wejść na targi oraz bezpłatne Vouchery (wejściówki) na wybrane spotkania z autorami, podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora. Planując zakup biletu na konkretny dzień, należy wcześniej zapoznać się harmonogramem obecności autorów, do których będą obowiązywały Vouchery. Vouchery można było pobrać na stronie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Zmiany organizacyjne obejmą również strefę wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz osób kupujących bilety w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu na teren obiektu dla bezpieczeństwa będzie miała miejsce kontrola osób i wnoszonych przedmiotów. Dodatkowo dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sobotę i niedzielę zostanie uruchomione osobne wejście.
Możliwość wyjścia i powrotu na targi to kolejna ważna zmiana. Przy wyjściu wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony chęć powrotu tego samego dnia, by otrzymać pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia.
Kolejnym udogodnieniem dla odwiedzających będzie zlokalizowany na terenie targów Punkt Wysyłki Książek, w którym będzie można nadać zakupione na targach książki.
Spotkania z autorami
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to okazja nie tylko na zakupy, ale przede wszystkim na spotkania z autorami książek. Wśród nich zobaczymy w Krakowie m.in.: Katarzynę Bondę, prof. Jerzego Bralczyka, Maxa Cegielskiego, Wojciecha Chmielarza, Jakuba Ćwieka, Maxa Czornyja, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Annę Goc, Anetę Jadowską, Marka Krajewskiego, Romę Ligocką, Jakuba Małeckiego, Roberta Małeckiego, Katarzynę Nosowską, Łukasza Orbitowskiego, Grzegorza Piątka, Katarzynę Puzyńską, Radka Raka, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Michała Witkowskiego, Janusza L. Wiśniewskiego, Jakuba Żulczyka.
Ważne miejsce na targach zajmuje literatura faktu i książki historyczno-polityczne. Wśród autorów pojawią się m.in. Marta Abramowicz, Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz, Anna Goc, Marek Kamiński, Marcin Kącki, Joanna Kuciel-Frydryszak, Joanna Lamparska, Małgorzata Rejmer, Zbigniew Rokita, Wojciech Tochman, Magdalena Wolińska-Riedi.
Warsztaty z dekorowania brzegów i adnotowania książek poprowadzą znane i lubiane influencerki książkowe, a pod okiem grafików marki modowej Medicine będzie można zaprojektować nadruk na koszulkach.
Podczas tegorocznej edycji odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach i szkoleniach organizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Bibliotekę Narodową, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Rynek Zabawek. Czwartek i piątek wypełnią nowe wydarzenia takie jak Strefa Agentów Literackich, która zgromadzi agentów z Polski i zza granicy, kolejna edycja Word2Picture – przedsięwzięcia łączącego rynek wydawniczy z branżą filmową, czy dobrze znany Ranking Polskich Drukarni Dziełowych i Konkurs edytorski Edycja.
Program targów i lista autorów
Bilety są dostępne na stronie.
(AI GEG)