Od kilku dni obowiązują rygorystyczne przepisy, na mocy których pijani kierowcy tracą swoje samochody. Policja informuje o kolejnych przypadkach zarekwirowania pojazdów, za kierownica których siedzieli nietrzeźwi. Czy to oznacza, że zaostrzone przepisy nie odstraszają od siadania za kółkiem po wypiciu alkoholu?
Bez prawa jazdy, za to po alkoholu
W poniedziałkowe południe policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu na terenie jednej z miejscowości gminy Nowy Targ zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Opel. Za kierownicą auta siedział 62-letni mężczyzna. Podczas kontroli i po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien był kierować pojazdem z powodu braku uprawnień. Za to wykroczenie grożą już bardzo surowe konsekwencje.
Jednak to był dopiero początek problemów 62-latka. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji i zgodnie z nowymi przepisami prawa stracił on swojego opla. Policjanci odholowali pojazd na parking strzeżony. Mężczyzna za popełnione przestępstwo i wykroczenie będzie odpowiadał teraz przed sądem.
Kierowca zawodowy też nietrzeźwy
Również 18 marca 2024, około godz. 7, na obwodnicy miasta Dąbrowa Tarnowska policjanci z drogówki sprawdzając trzeźwość poruszających się drogą krajową nr 73, zatrzymali do kontroli kierującego zestawem pojazdów. Mundurowi, po otwarciu drzwi kabiny kierowcy, wyczuli woń alkoholu.
Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 45-latka ponad 0,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi powiatu tarnowskiego prawo jazdy. Natomiast pojazd, którym się poruszał został przekazany właścicielowi. Teraz kierowca na „podwójnym gazie” odpowie przed sądem, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.
Ponad 2 promile w bmw
W piątek (15 marca 2024) tuż po północy policjanci z Komisariatu Policji w Wojniczu pełnili służbę patrolową w Zakliczynie. Na Rynku zauważyli srebrne bmw, którego kierowca na widok radiowozu przyspieszył i odjechał w kierunku ronda im. prof. Krzysztofa Pendereckiego. Policjanci ruszyli za nim w pościg, zatrzymali bmw i podeszli do kierowcy, który w tym samym czasie zamienił się miejscami z pasażerem i siedział już po prawej stronie, a za kierownica siedziała jego pasażerka, która była niezwykle zdziwiona całą sytuacją. Badanie trzeźwości wskazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy – ponad 2 promile alkoholu, a kobieta trzeźwa. W rozmowie z policjantami przyznał, ze jest to jego samochód, a po zatrzymaniu wymusił na dziewczynie, aby się przesiadła, by nie odpowiadać za kierowanie samochodem po alkoholu.

(Fot. Policja w Tarnowie)
Zaledwie kilkanaście godzin po wejściu w życie nowych przepisów o konfiskacje pojazdów, to był już drugi kierowca w regionie tarnowskim, który stracił swój samochód.
(AI GEG)