Śmiertelny wypadek żołnierza na Rysach. Spadł z bardzo dużej wysokości

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot (zdjęcie ilustracyjne)

W wyniku zejścia lawiny zginął we wtorek w Tatrach jeden z żołnierzy Wojsk Specjalnych biorących udział w szkoleniu górskim. O wypadku poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

- reklama -
Ad image

„Przed południem, w trakcie szkolenia górskiego w okolicy Niżnych Rys doszło do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem żołnierza Wojsk Specjalnych” – poinformowało we wtorek na portalu X Dowództwo Generalne RSZ. „W wyniku zejścia lawiny jeden z żołnierzy uległ wypadkowi. Mimo starań TOPR oraz kolegów, żołnierza nie udało się uratować” – podano.

- REKLAMA -

Ratownicy TOPR przetransportowali do Zakopanego ciało żołnierza, który zginął w Tatrach. Przyczyną wypadku był upadek z dużej wysokości – poinformował ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski.

- Advertisement -

TOPR: żołnierz stracił równowagę i spadł z bardzo dużej wysokości

Żołnierz Wojsk Specjalnych, który zginął we wtorek pod Niżnymi Rysami jadąc na nartach najechał na niewielkich rozmiarów depozyt śnieżny, stracił równowagę i spadł z dużej wysokości ponosząc śmierć – wyjaśnił ratownik TOPR.

„Do wypadku pod Niżnymi Rysami doszło, gdy narciarz jadący jako ostatni, najechał na niewielkich rozmiarów depozyt śnieżny, leżący na twardej warstwie, uruchamiając go stracił równowagę i spadł z bardzo dużej wysokości, co było bezpośrednią przyczyną śmierci” – przekazał dyżurny ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

We wtorek w Tatrach panuje słoneczna pogoda, ale na szczytach nadal leży śnieg, a warunki są zimowe. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC – to jest detektor, sonda i łopatka.

W Tatrach obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Jak informują ratownicy TOPR, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem i jest stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu są czynne. Leży tam od 25 do 134 cm śniegu.

(PAP)

Udostępnij ten artykuł
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *