Dwóch radnych sejmiku odchodzi z PiS

Grzegorz Skowron
Józef Gawron, Piotr Ćwik (fot. malopolska.pl)

Kryzys w PiS jeszcze się nie skończył. Wprawdzie udało się wybrać nowego marszałka i nowy Zarząd Województwa Małopolskiego, ale po ostatniej sesji dwóch radnych ogłosiło, że odchodzi z PiS. To Józef Gawron, do niedawna wicemarszałek województwa oraz Piotr Ćwik, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Teoretycznie więc PiS nie ma już większości w małopolskim sejmiku.

- reklama -

Obaj radni podkreślają w swoim oświadczeniu, że wpływ na ich decyzje miały ostatnie wydarzenia w sejmiku, czyli spory wewnętrzne w PiS na temat wyboru marszałka. Nie jest tajemnicą, że Józef Gawron i Piotr Ćwik byli w grupie buntowników, którzy nie zgadzali się na to, by marszałkiem został Łukasz Kmita. Pierwszy ustąpił miejsca w zarządzie na rzecz Ryszarda Pagacza, drugiego w jednym z kilku głosowań buntownicy wystawili jako rywala Łukasza Kmity. I po tym głosowaniu doszło do zmiany kandydata PiS na marszałka – Łukasz Kmita się wycofał, zastąpił go Łukasz smółka, który otrzymał wymaganą liczbę głosów i został marszałkiem.

- REKLAMA -

I wydawało się, że jest po kryzysie, przynajmniej na chwilę, że nazwanie buntowników zdrajcami i trolami pójdzie w zapomnienie. Tymczasem po poniedziałkowej sesji radni Józef Gawron i Piotr Ćwik ogłosili, że odchodzą z PiS. Liczba radnych PiS zmalała więc z 21 do 19. Większość w sejmiku to 20 radnych. Piotr Ćwik zadeklarował, że pozostanie w klubie PiS, w oświadczeniu Józefa Gawrona nie ma takiej deklaracji, ale też i takiej o przejściu do opozycji.

- Advertisement -

Co ciekawe – PiS próbuje przyciągnąć przychylność radnych PSL. Podczas poniedziałkowej sesji na wiceprzewodniczącego sejmiku został wybrany Stanisław Pasoń z PSL – dzięki głosom PiS, przeciwko niemu głosowali radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mieli swojego kandydata na wiceprzewodniczącego (Jerze Fedorowicza) i najprawdopodobniej radni Polski 2050.

Poniżej pełne oświadczenia radnych odchodzących z PiS:

Józef Gawron: „Chciałbym Państwa poinformować, że z dniem 8.07 br. złożyłem rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość. Moja rezygnacja ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jako radny bezpartyjny zamierzam nadal pracować dla Województwa i pozostaje otwarty na potrzeby Małopolan.”

Piotr Ćwik: Wiele już napisano i powiedziano o sytuacji w małopolskim sejmiku w ostatnich tygodniach, wiele narosło mitów i opinii, proszę pozwolić, że tę sytuację krótko podsumuję także ja:
1.Z dniem dzisiejszym (8 lipca 2024 roku) składam rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość, pozostając w Klubie Radnych Sejmiku Małopolskiego, aby wspólnie realizować program dobry dla Małopolski, aby służyć Mieszkańcom, zgodnie z wypowiedzianymi słowami ślubowania radnego.
2.Nie było moją intencją starać się o funkcję marszałka województwa, ani też o funkcję członka zarządu, co wyraziłem wyraźnie m.in. podczas posiedzenia klubu, gdy byłem o to pytany.
3.Zgłoszenie mojej kandydatury w dniu 4 lipca, na kolejnej sesji sejmiku, podczas kolejnej próby wyboru marszałka, było podyktowane tylko koniecznością przełamania impasu i zwróceniem uwagi na potrzebę zmiany kandydata na marszałka. Było to także działanie dla ratowania jedności klubu radnych i środowiska politycznego, a nade wszystko zablokowanie perspektywy ponownych wyborów w Małopolska.
4.Od początku tej kadencji sejmiku, gdy pojawiały się pytania o wybór władz województwa, w rozmowach oficjalnych i kuluarowych powtarzałem, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dokona takiego wyboru, jeśli będziemy pamiętać o dwóch rzeczach: tworzymy wspólny klub i pozostajemy jednością, wybierzemy marszałka i zarząd województwa spośród osób, które ten klub tworzą.
5.I na koniec: warto być przyzwoitym. Zawsze! Zgadzam się z tymi, którzy tak twierdzą. Warto też pamiętać, że początkiem przyzwoitości jest dialog i wzajemny szacunek!

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *