Łukasz Smółka marszałkiem województwa małopolskiego!

Grzegorz Skowron
Łukasz Smółka (fot. malopolska.pl)

Dotychczasowy wicemarszałek Łukasz Smółka został wybrany na stanowisko marszałka województwa małopolskiego. Po pięciu porażkach Łukasza Kmity w głosowaniach na marszałka PiS zmieniło kandydata. W czwartkowym głosowaniu, w szóstym podejściu do wyboru marszałka, Łukasz Smółka uzyskał poparcie 22 radnych.

- reklama -

To było już szóste podejście do wyboru marszałka województwa małopolskiego. W pięciu poprzednich głosowaniach PiS wystawiało jako kandydata na najważniejsze stanowisko samorządowe w regionie posła Łukasza Kmitę. I poseł Kmita pięć razy przegrał te głosowania. Dwa razy opozycja w sejmiku (Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga) wystawiła do rywalizacji wojewodą Krzysztofa Jana Klęczara z PSL. On także nie uzyskał większości, choć w jednym głosowaniu zabrakło mu tylko jednego głosu. Na przedostatniej sesji buntownicy z PiS, którzy nie zgadzali się na powołanie na marszałka Łukasza Kmity, wystawili przeciwko niemu Piotra Ćwika, ministra w Kancelarii Prezydenta RP. On uzyskał 6 głosów, przy 13 na posła Kmitę.

- REKLAMA -

Od rana w czwartek pojawiały się spekulacje, że w PiS doszło do przełomu. Władze PiS wycofały się z forsowania kandydatury Łukasza Kmity i klub PiS zgłosił na wieczornej Łukasza Smółkę. – Jesteśmy zjednoczeni – mówił przed głosowaniem Łukasz Smółka, ale o poparcie prosił także radnych Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.

- Advertisement -

Łukasz Smółka oznajmił, że do jego Zarządu Województwa wejdą jako wicemarszałkowie Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, a członkami zarządu będą Iwona Gibas i Marta Malec-Lech.

Radny Krzysztof Nowak z Koalicji Obywatelskiej sugerował, że po wyborze marszałka nie dojdzie do wyboru Zarządu Wojewódzkiego, co będzie oznaczać przedterminowe wybory. Radny Nowak pytał, czy aby nie taki plan miał Jarosław Kaczyński. Łukasz Smółka zapewniał, że nie ma w zamyśle takiego scenariusza i że będą głosowania w sprawie wyboru Zarządu Województwa.

W tajnym głosowaniu Łukasz Smółka otrzymał poparcie 22 radnych. To oznacza, że przynajmniej jeden radny opozycji zagłosował za kandydatem PiS.

Ogłaszając wyniki głosowania przewodniczący komisji skrutacyjnej oświadczyła, że marszałkiem został Łukasz Kmita. Sala przyjęła to salwą śmiechu.

Trzy miesiące temu przedstawiliśmy analizę dotyczącą potencjalnych kandydatów na marszałka. Wtedy wskazaliśmy, że kompromisowym kandydatem, który pogodzi wszystkie frakcje w PiS będzie Łukasz Smółka.

Po wyborze na marszałka Łukasz Smółka zaproponował do Zarządu 4 osoby: Witolda Kozłowskiego, Ryszarda Pagacza, Iwonę Gibas i Martę Malec-Lech. Wszyscy zdobyli wymaganą liczbę głosów.

W stosunku do dotychczasowego składu zarządu jest jedna zmiana osobowa – Józefa Gawrona zastąpił Ryszard Pagacz. Do tego miejscami zamienili się Łukasz Smółka, który był wicemarszałkiem, a teraz jest marszałkiem, zaś marszałek Witold Kozłowski został wicemarszałkiem.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *