W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego na placu Sejmu Śląskiego pod pomnikiem Wojciecha Korfantego władze miasta i regionu złożyły kwiaty. Wieńce złożone zostały również pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.
W uroczystościach udział wzięli m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, przewodniczący Zarządu GZM Kazimierz Karolczak i Prezydent Miasta Marcin Krupa.
Sto lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło ostatnie, najkrwawsze i najdłużej trwające Powstanie Śląskie. Po niekorzystnym dla Polski marcowym wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku wybuchło III powstanie śląskie.
Na czele powstania stanął Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte rozegrały się na Górze Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków.
Po zakończeniu działań bojowych Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności.
W granicach Polski znalazły się m.in. Katowice, Rybnik, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Tarnowskie Góry i Pszczyna. (BP)