Ad image

Babiogórski Park Narodowy otwiera cztery trasy narciarskie

Grzegorz Skowron

Babiogórski Park Narodowy od poniedziałku udostępni narciarzom cztery trasy. Jego przedstawiciel Maciej Mażul powiedział PAP, że to propozycja przede wszystkim dla skiturowców. Zastrzegł zarazem, że na Babiej Górze przyroda ma pierwszeństwo nad turystami.

- reklama -

– To propozycja głównie dla narciarzy skiturowych. Z biegówek i nart zjazdowych również można korzystać, ale należy pamiętać, że szlaki nie są pod tym kątem przygotowywane. Tu nie ma wyciągów czy ratraków – powiedział Mażul.

- REKLAMA -

Zaapelował, by narciarze stosowali się do regulaminu obowiązującego zwiedzających park narodowy i poruszali się wyłącznie po wyznaczonych trasach narciarskich. – Nam przede wszystkim chodzi o to, by nie doszło do konfliktu między przyrodą i człowiekiem. Stan przyrody jest w Parku priorytetem – podkreślił Mażul.

- Advertisement -

W poniedziałek otwarte zostaną cztery trasy. Dwie z nich to pętle, które mają początek i koniec na Polanie Krowiarki. Pierwsza, 15-km, wiedzie przez Górny Płaj, Markowe Szczawiny, Przełęcz Brona, Diablaka i Sokolicę, by wrócić do miejsca wyjścia.

– Na odcinku z Markowych Szczawin przez Przełęcz Brona na Diablak trasa jest jednokierunkowa; służy wyłącznie do podchodzenia. Chodzi o względy bezpieczeństwa, zwłaszcza w rejonie Przełęczy Brona – mówił Mażul.

Druga, 9-km, jest dwukierunkowa. Prowadzi na Diablak i z powrotem. Na niej dla ułatwienia, na odcinku z Sokolicy do Kępy, zostały ustawione czerwone tyczki kierunkowe, które stanowią zewnętrzną granicę trasy. Przejazd poza nimi jest zabroniony.

Trzecia trasa prowadzi z Krowiarek przez Markowe Szczawiny i Żywieckie Rozstaje do granicy parku. Jest dwukierunkowa i mierzy około 12 km.

Czwarta trasa, 5-km, wiedzie z Markowych Szczawin szlakiem czarnym na Dejakowe Szczawiny do Dolnego Płaju i do Zawoi Markowej. Jest dwukierunkowa. – Przez 2 km trasa narciarska przebiega wzdłuż drogi dojazdowej do Markowych Rówienek, a na odcinku od Dolnego Płaju do Zawoi pokrywa się z drogą do schroniska na Markowych Szczawinach. Należy zachować szczególną ostrożność – przestrzegł Maciej Mażul.

Przyrodnik podkreślił, że narciarze muszą zwracać szczególną uwagę na dolne fragmenty tras ze względu na niewielką warstwę śniegu. Przypomniał, że w górach nie wszędzie telefonia komórkowa ma zasięg.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów – Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *