Katowicka Karta Mieszkańca będzie aktywna już od 1 września. Można ją będzie „wyrobić” w wersji elektronicznej – na smartfony, w wersji plastikowej, albo przypisać do posiadanej już bankowej karty płatniczej.
Karta umożliwi mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Na przykład w nowo wybudowanych basenach katowiczanie z kartą zapłacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta 16 zł. Wkrótce dwukrotnie taniej będzie można parkować w Strefie Kultury. Katowiczanie dostaną także zniżkę sięgającą nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, imprezy organizowane przez Katowice Miasto Ogrodów, czy na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna.
– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki – mówi prezydent Marcin Krupa. – Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo – podkreśla.
W kolejnych miesiącach do projektu KKM przystąpią także partnerzy komercyjni, którzy będą proponować katowiczanom swoje usługi z bonifikatą. – Wiemy, że udział w projekcie wstępnie zadeklarowały już sklepy z wielu dzielnic miasta, punkty usługowe, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz kawiarnie i restauracje.
– Zakładamy, że możemy liczyć na udział kilkuset podmiotów od początku przyszłego roku – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.
Każda karta jest spersonalizowana – imienna. Może się nią posługiwać wyłącznie jej posiadacz. Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:
– Są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek).
– Są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18. roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach)
– Rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18. roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach)
– Przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek.
BP