Branża gier w Krakowie – spowalnia, są problemy, ale i optymistyczne perspektywy

Grzegorz Skowron
Fot. KPT

Jest najnowszy raport o stanie branży gier w Krakowie. To wciąż jeden z najszybciej zmieniających się sektorów przemysłów kreatywnych, ale w ostatnim czasie odczuwalne jest lekkie spowolnienie rozwoju. Ale prognozy dla branży gier, mimo towarzyszących jej kłopotów, są wciąż optymistyczne.

- reklama -

Najnowszy raport „Badania branży gier w Krakowie 2022” jednoznacznie mówi o wyraźnym spowolnieniu tego sektora. „W świetnym 2020 roku przychody polskich producentów gier wideo notowanych na giełdzie (wliczając również niepubliczny Techland) wyniosły około 4,9 mld złotych, co dało zysk netto na poziomie 1,3 mld złotych. 2021 roku był jednak wyraźnie słabszy – 4,2 mld zł przychodu i 670 mln zł zysku netto” – czytamy w raporcie. Według jego autorów, największym problemem jest bardzo negatywny klimat wokół sektora, który pociągnął za sobą odpływ inwestorów. Do tego dochodzą słabe premiery nowych gier.

- REKLAMA -

„Polska branża gier wideo nie jest jednak w kryzysie” – podkreślono w raporcie. „Po nieco słabszym okresie sektor ma szansę na powrót do bardzo dynamicznego wzrostu. Jeśli planowane debiuty będą udane, zbuduje to solidne fundamenty do dalszego rozwoju w kolejnych latach. Dzięki temu Polska ma szansę stać się jednym z najważniejszych graczy w branży gier wideo i centrum całego globalnego sektora elektronicznej rozrywki” – twierdzą autorzy dokumentu o branży gier.

- Advertisement -

Raport wskazuje na coraz silniejsza pozycję Krakowa, choć z zaznaczeniem, że przed miastem jeszcze długa droga, by faktycznie stać się bastionem branży w Polsce i Europie. „Krakowska branża gier wideo urosła już do takich rozmiarów, że zawsze znajdą się firmy będące na fali wznoszącej i takie, które wpadły w dołek. Tak też wyglądały ostatnie trzy lata. Obok kilku dużych sukcesów znalazło się sporo porażek. Perspektywy na kolejne lata
są jednak bardzo optymistyczne” – oceniają eksperci.

W raporcie znajdują się także wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród producentów gier. Oni zapewniają, że będą zwiększać zatrudnienie, choć ponad 70 proc. z nich przyznaje, że są kłopoty z zatrudnieniem dobrych programistów. Do tego pojawiają się obawy, że część zatrudnionych już osób, np. Ukraińcy, zostawią Kraków. Przedstawiciele branży gier oczekują też większego wsparcia ze strony administracji publicznej i samorządu.

Pełny raport dostępny jest TUTAJ.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *