Trzymetrowe menory przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków pojawiły się w miejskiej przestrzeni, m.in. na Małym Rynku. Symbole żydowskiego Święta Świateł nie są tradycyjnymi chanukowymi świecami, to lampy zasilane elektrycznie.
Podczas Chanuki na ulicach izraelskich miast, w synagogach i wszędzie tam, gdzie działają żydowskie gminy wyznaniowe można zobaczyć lampki chanukowe, sygnalizujące nadejście świątecznego czasu. Także w Krakowie możemy zobaczyć nawiązania do tego święta – w przestrzeni miasta: na placu Wolnica, przy ul. Szerokiej i na Małym Rynku, znajdują się trzymetrowe chanukowe świeczniki przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków.
– To sposób włączenia się we wspólne świętowanie przygotowany z myślą o żydowskiej społeczności mieszkającej w Krakowie. To także symboliczne nawiązanie do żydowskiej historii Krakowa i przybliżenie tego święta i tradycji wszystkim tym, którzy jej nie znają – podkreślają urzędnicy krakowskiego magistratu.
Chanuka to ośmiodniowe święto określane jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł). Nawiązuje do wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet i wypada przeważnie w grudniu. W 2023 roku Chanuka rozpoczęła się wieczorem 7 grudnia, a zakończy się wieczorem 15 grudnia.
(AI GEG)