Co dalej ze Strefą Czystego Transportu? Decyzja w przyszłym tygodniu

Grzegorz Skowron
Fot. Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W przyszłym tygodniu krakowscy radni zajmą się przyszłością Strefy Czystego Transportu. Teoretycznie może ona być wprowadzona 1 lipca 2024 roku i to mimo wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylającego uchwałę w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny, więc uchwała o strefie nadal obowiązuje. Zmiany do niej wprowadzą radni na najbliższej sesji Rady Miasta.

- reklama -

Przede wszystkim chodzi o przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów o Strefie Czystego Transportu (SCT). Jak zakłada projekt zmian przekazany już radnym, pierwszy etap SCT miałby więc obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku, a nie jak pierwotnie zakładano – od 1 lipca 2024 roku. Przesunięcie terminu byłoby więc o 1,5 roku.

- REKLAMA -

Ale to nie jedyna zmiana. Jeszcze w tym roku mają się odbyć szerokie konsultacje społeczne w sprawie założeń nowej SCT. Nowa strefa czystego transportu ma obejmować cały Kraków (podobnie jak teraz), ale ma też umożliwiać przyjezdnym pozostawienie auta na parkingach P+R. Poza dojazdami do tych miejsc ma obejmować wszystkie pozostałe drogi będące w zarządzie prezydenta miasta Krakowa.

- Advertisement -

Konsultacje zostaną podzielone na trzy etapy. Przygotowane mają być kampanie billboardowe i ulotkowe. Miasto w celu promowania i wyjaśnienia założeń SCT chce także m.in. podjąć współpracę z dziennikarzami naukowymi, prowadzącymi popularne kanały video w internecie. W ramach działań przedstawione zostaną również opinii społecznej przykłady pozytywnych zmian jakości powietrza, jakie nastąpiły w miastach, gdzie dawno wprowadzono już podobne zielone strefy transportowe. Wykorzystane będą przy tym wszystkie możliwe kanały informacyjne miasta – od mediów społecznościowych po tradycyjne plakatowanie przystanków. Prowadzone będę także akcje w radiu czy telewizji. Powstaną również czasowe  punkty informacyjne w przestrzeniach miejskich – na placach czy skwerach. Tam krakowianie i goście spoza Krakowa będą mogli bezpośrednio spotkać się z osobami, które odpowiedzą na nurtujące ich pytania dotyczące wprowadzanej strefy.

W drugim etapie zostaną przeprowadzone badanie ankietowe podsumuje efekty wcześniejsze konsultacje. Będą też zbierane uwagi oraz informacje na temat oczekiwań na temat przyszłej strefy. Te będą podstawą do stworzenia projektu nowej uchwały o SCT.

W trzecim etapie konsultacji udostępniony natomiast zostanie formularz internetowy, w którym krakowianie będą mogli zgłaszać uwagi do gotowego projektu. Zorganizowane zostaną dyżury (telefoniczne i stacjonarne) oraz bezpośrednie spotkania konsultacyjne. Uwagi do projektu będzie można również zgłaszać za pomocą formularza konsultacyjnego w formie papierowej. Te formalne konsultacje potrwają co najmniej trzy tygodnie. Po nich radni otrzymają gotowy nowy projekt uchwały o SCT.

(AI GEG)

Share This Article
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *