Coraz więcej niebieskich kart. Górale też biją swoje żony, a jedna góralka męża

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

W Małopolsce wzrosła liczba procedur niebieskiej karty – wynika z policyjnych statystyk. Sytuację ma poprawić nowo powołany Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Jego przedstawiciele zaapelowali w poniedziałek o wrażliwość na krzywdę innych. W Zakopanem, gdzie do niedawna ignorowano problem przemocy w rodzinie, założono w tym roku 33 niebieskie karty dla kobiet doświadczających przemocy, w jednym przypadku kobieta ma również założoną niebieską kartę jako osoba stosująca przemoc.

- reklama -

„Bardzo poważnie traktujemy kwestie przemocy domowej i stanowczo dajemy im opór. Nie ma naszej zgody na to, by w czterech ścianach działy się tragedie” – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na briefingu prasowym. Jego zdaniem istotne jest to, aby już od małego uczyć dzieci, że jeżeli dzieje się krzywda, to trzeba interweniować, nie należy w takim przypadku trzymać się wpajanej od dzieciństwa formułki: „Nie skarż”.

- REKLAMA -

„Krzyki w czterech ścianach to dla wielu osób temat tabu. Powinno to się jednak zmienić. Powinniśmy reagować, gdy komuś za ścianą dzieje się krzywda” – podkreśliła wicewojewoda, przewodnicząca nowo powołanego zespołu Elżbieta Achinger.

- Advertisement -

Zapobiegać przemocy domowej ma procedura niebieskiej karty. W 2023 r. na w kraju wszczęto ponad 62 tys. procedur. „To jest duża liczba” – powiedziała zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie Aneta Giżyńska.

Zwróciła uwagę na dane o izolacji sprawców od ofiar. W Małopolsce w 2023 r. policjanci zastosowali ponad 800 takich izolacyjnych środków, podczas gdy przez osiem miesięcy 2024 r. już ponad 2200.

Statystyki pokazują również, że wzrosła liczba procedur niebieskiej karty. W 2022 r. takich procedur w Małopolsce wszczęto ponad 4400, w tym ponad 1000 dla małoletnich. zanotowano 48 przypadków odebrania dziecka z rodziny w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.

W 2023 r. wszczęto ponad 5300 procedur niebieskiej karty, w tym prawie 2000 dla małoletnich, zanotowano 66 przypadków zapewnienia dziecku ochrony w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową.

W I połowie 2024 r. wszczęto 3150 procedur „Niebieskie Karty”, w tym prawie 1500 dla małoletnich, i zanotowano 48 przypadków zapewnienia dziecku ochrony w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

niebieska karta
Coraz więcej niebieskich kart. Górale też biją swoje żony, a jedna góralka męża 3

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Policja przypomina, że w przypadku przemocy domowej ofiary mogą zwrócić się do dzielnicowego, udać na komisariat, a w nagłych przypadkach powinny zadzwonić pod numer alarmowy 112.

We wrześniu tego roku operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie odebrali ponad pół tysiąca połączeń dotyczących przemocy. W całym 2023 r. – prawie 6500.

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej liczy 35 osób. To pracownicy urzędu wojewódzkiego, policji, sądów, prokuratury, środowiska medycznego, kuratorium oświaty, organizacji pozarządowych i pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania.

Zespół ma diagnozować problem i działać na rzecz wzmocnienia współpracy jednostek zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy, a także przygotowywać zalecenia i procedury postępowania interwencyjnego w sytuacjach kryzysowych.

(PAP)

Zakopane/ „Niebieskie Karty” dla 33 kobiet doznających przemocy

W Zakopanem założono w tym roku 33 karty „Niebieskie Karty” dla kobiet doświadczających przemocy, w jednym przypadku kobieta ma również założoną „Niebieską Kartę” jako osoba stosująca przemoc – wynika z informacji Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Małopolsce.

„Z satysfakcją przyjąłem informacje, że runął w Małopolsce ostatni bastion. Zakopane opierało się bardzo mocno przyjęciu stosownych przepisów, dotyczących regulacji kwestii interwencji dotyczących przemocy domowej” – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, nawiązując do uchwały antyprzemocowej, przyjętej w grudniu 2023 przez Radę Miasta Zakopanego. Radni – jak podawały media – przez 13 lat blokowali dokument, co uzasadniali m.in. obawą, że przepisy ułatwią odbieranie dzieci rodzicom.

W wyniku przegłosowanej uchwały, w stycznia 2024 w Zakopanem zaczął działać Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. „Do 3 października 2024 r. do Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęło 48 Niebieskich Kart, pierwsze z nich już na drugi dzień od powołania Zespołu” – poinformowała przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej Katarzyna Łach.

Tegoroczne „Niebieskie Karty” w Zakopane, w podziale na osoby doznające przemocy, kształtują się następująco: 33 dla kobiet doświadczających przemocy (w jednym przypadku kobieta ma również założoną Niebieską Kartę jako osoba stosująca przemoc); 9 – założonych dla kobiet 65+; 5 – dla dzieci; 5 – dla mężczyzn; 2 – dla mężczyzn 65+.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zakopanem znajdują się również „Niebieskie Karty” założone przed dniem powołania Zespołu Interdyscyplinarnego – razem 103 formularze dla 95 rodzin. Najstarsza „Niebieska Karta” została założona w 2011 r.

„Zespół Interdyscyplinarny, w porozumieniu z dyrekcją i prawnikiem ustalił, że wszystkie rozpoczęte procedury, zostaną zweryfikowane przez rejonowego pracownika socjalnego pod względem ich aktualności. Pisma z wnioskiem o sprawdzenie sytuacji rodzin zostały również przekazane do Komendy Powiatowej Policji” – poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki.

Od kwietnia 2013 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zakopanem działa punkt konsultacyjny dla osób doświadczających przemocy, a od grudnia 2021 r. punkt konsultacyjny dla osób w kryzysie.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *