Czy dorożki znikną z Rynku Głównego? Przy każdym upale wraca dyskusja na ten temat

Grzegorz Skowron
Fot. Commons Wikimedia

We wtorek wprowadzono czasowy zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym oraz przejazdu dorożek przez Rynek. Wraz z upałem wraca debata o całkowitym zakazie dla dorożek konnych. Apel w tej sprawie podpisany przez ponad 5,5 tys. osób został przekazany przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa. Inicjatorzy apelu – Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt – domaga się referendum w sprawie wprowadzenia zakazu dla dorożek konnych pod Wawelem.

- reklama -

„W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem, dotyczącym wystąpienia upału – temperaturą od 30°C wzwyż, dziś, 20 czerwca, w godz. 9.30–19.00 postój stały dorożek na Rynku Głównym zostaje zamknięty” – podaje magistrat. Obowiązuje też zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny. Nieczynny będzie także w tym czasie postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed bazyliką Mariacką. Zakazy mają być przedłużane na kolejne upalne dni.

- REKLAMA -

Tradycyjnie przy takiej okazji urzędnicy przypominają o dodatkowym pojeniu koni. „Mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, powożący są zobowiązani do korzystania z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych (przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską), dodatkowego regularnego pojenia koni oraz bieżącego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej” – czytamy w komunikacie.

- Advertisement -

Dla Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt upał i czasowy zakaz dla dorożek to okazja do przypomnienia, że w Krakowie już od 6 lat trwa walka o całkowity zakaz funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie. Dziś przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Rafałowi Komarewiczowi został przekazany apel o dodanie do zapowiadanego referendum lokalnego pytania: „Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie?”. Pod apelem podpisało się 5588 osób.

– Dziękujemy za tak mocne poparcie naszego apelu i mamy nadzieję, że po pierwsze pytanie o wprowadzenie zakazu dorożek trafi na listę pytań referendalnych, a po drugie, że referendum rzeczywiście się odbędzie, ponieważ coraz bardziej niepokoi nas przeciągająca się bezczynność Komisji Rady Miasta ds. przygotowania referendum lokalnego. I liczę, że przewodniczący Rady Miasta zajmie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie – informuje Agnieszka Wypych, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt. 

W swoim apelu KSOZ stwierdza m.in., że „to właśnie władze Krakowa są faktycznym organizatorem ruchu dorożkarskiego i wydają płatne koncesje na tego typu działalność” i podkreśla, że „w XXI wieku serce wielkiego miasta nie jest właściwym miejscem do wykorzystywania koni w celach rozrywkowych”. – Jest to szkodliwy anachronizm, który nie powinien występować w przestrzeni publicznej naszego miasta – podkreślają aktywiści.

KSOZ przypomina także, że w miesiącach letnich konie zmuszane są do pracy w „tropikalnych upałach sięgających 40 stopni i więcej, co naraża je na udary i zasłabnięcia, a według obowiązujących w mieście regulacji można je eksploatować przez 12 godzin bez żadnych przerw na odpoczynek. „W trakcie całego roku kalendarzowego dochodzi z kolei do wypadków komunikacyjnych z udziałem koni dorożkarskich, które są groźne także dla mieszkańców i turystów.” W konsekwencji nie brakuje nawet zdarzeń śmiertelnych z udziałem koni dorożkarskich, jak np. „na ul. Monte Cassino, Powstańców czy Świętego Jana” – czytamy w apelu.

Jeszcze przed apelem aktywistów magistrat wydał komunikat „Dobrostan koni dorożkarskich priorytetem miasta”. Mowa jest w nim o regularnych badaniach koni dorożkarskich, ograniczeniu czasu ich pracy, kontrolach Powiatowego Lekarza Weterynarii, ograniczeniu wielkości dorożek i ścisłej współpracy z przedsiębiorcami dorożkarzami. Te działania – według urzędników – mają zapewnić odpowiednie warunki koniom pracującym przy krakowskich dorożkach. „Kraków na przestrzeni lat i doświadczeń stał się wzorem dla wielu polskich i europejskich miast w kwestii m.in. organizacji ruchu turystycznego z wykorzystaniem koni zaprzęgowych” – czytamy z kolei w komunikacie Urzędu Miasta.

Wyniki badań dotyczących warunków pracy koni dorożkarskich w Krakowie dostępne tutaj.

Oświadczenie krakowskich dorożkarzy dostępne tutaj.

Wszelkie interwencje w sprawie dorożek należy zgłaszać do Wydziału Spraw Administracyjnych, Referatu Handlu i usług, al. Powstania Warszawskiego 10, pokój 813, tel.: 12 616 92 48.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *