We wtorek wprowadzono czasowy zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym oraz przejazdu dorożek przez Rynek. Wraz z upałem wraca debata o całkowitym zakazie dla dorożek konnych. Apel w tej sprawie podpisany przez ponad 5,5 tys. osób został przekazany przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa. Inicjatorzy apelu – Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt – domaga się referendum w sprawie wprowadzenia zakazu dla dorożek konnych pod Wawelem.
„W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem, dotyczącym wystąpienia upału – temperaturą od 30°C wzwyż, dziś, 20 czerwca, w godz. 9.30–19.00 postój stały dorożek na Rynku Głównym zostaje zamknięty” – podaje magistrat. Obowiązuje też zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny. Nieczynny będzie także w tym czasie postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed bazyliką Mariacką. Zakazy mają być przedłużane na kolejne upalne dni.
Tradycyjnie przy takiej okazji urzędnicy przypominają o dodatkowym pojeniu koni. „Mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, powożący są zobowiązani do korzystania z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych (przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską), dodatkowego regularnego pojenia koni oraz bieżącego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej” – czytamy w komunikacie.
Dla Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt upał i czasowy zakaz dla dorożek to okazja do przypomnienia, że w Krakowie już od 6 lat trwa walka o całkowity zakaz funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie. Dziś przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Rafałowi Komarewiczowi został przekazany apel o dodanie do zapowiadanego referendum lokalnego pytania: „Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie?”. Pod apelem podpisało się 5588 osób.
– Dziękujemy za tak mocne poparcie naszego apelu i mamy nadzieję, że po pierwsze pytanie o wprowadzenie zakazu dorożek trafi na listę pytań referendalnych, a po drugie, że referendum rzeczywiście się odbędzie, ponieważ coraz bardziej niepokoi nas przeciągająca się bezczynność Komisji Rady Miasta ds. przygotowania referendum lokalnego. I liczę, że przewodniczący Rady Miasta zajmie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie – informuje Agnieszka Wypych, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.
W swoim apelu KSOZ stwierdza m.in., że „to właśnie władze Krakowa są faktycznym organizatorem ruchu dorożkarskiego i wydają płatne koncesje na tego typu działalność” i podkreśla, że „w XXI wieku serce wielkiego miasta nie jest właściwym miejscem do wykorzystywania koni w celach rozrywkowych”. – Jest to szkodliwy anachronizm, który nie powinien występować w przestrzeni publicznej naszego miasta – podkreślają aktywiści.
KSOZ przypomina także, że w miesiącach letnich konie zmuszane są do pracy w „tropikalnych upałach sięgających 40 stopni i więcej, co naraża je na udary i zasłabnięcia, a według obowiązujących w mieście regulacji można je eksploatować przez 12 godzin bez żadnych przerw na odpoczynek. „W trakcie całego roku kalendarzowego dochodzi z kolei do wypadków komunikacyjnych z udziałem koni dorożkarskich, które są groźne także dla mieszkańców i turystów.” W konsekwencji nie brakuje nawet zdarzeń śmiertelnych z udziałem koni dorożkarskich, jak np. „na ul. Monte Cassino, Powstańców czy Świętego Jana” – czytamy w apelu.
Jeszcze przed apelem aktywistów magistrat wydał komunikat „Dobrostan koni dorożkarskich priorytetem miasta”. Mowa jest w nim o regularnych badaniach koni dorożkarskich, ograniczeniu czasu ich pracy, kontrolach Powiatowego Lekarza Weterynarii, ograniczeniu wielkości dorożek i ścisłej współpracy z przedsiębiorcami dorożkarzami. Te działania – według urzędników – mają zapewnić odpowiednie warunki koniom pracującym przy krakowskich dorożkach. „Kraków na przestrzeni lat i doświadczeń stał się wzorem dla wielu polskich i europejskich miast w kwestii m.in. organizacji ruchu turystycznego z wykorzystaniem koni zaprzęgowych” – czytamy z kolei w komunikacie Urzędu Miasta.
Wyniki badań dotyczących warunków pracy koni dorożkarskich w Krakowie dostępne tutaj.
Oświadczenie krakowskich dorożkarzy dostępne tutaj.
Wszelkie interwencje w sprawie dorożek należy zgłaszać do Wydziału Spraw Administracyjnych, Referatu Handlu i usług, al. Powstania Warszawskiego 10, pokój 813, tel.: 12 616 92 48.
(AI GEG)