Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska i prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformowali o rozpoczęciu rozmów na temat wprowadzenia w mieście rządowych programów, dzięki którym wszyscy rodzice mogliby skorzystać z bezpłatnych miejsc w żłobku, bez względu na to, czy byłaby to placówka samorządowa czy prywatna.
„Mamy ambicję zapewnić bezpłatne albo jak najniżej płatne żłobki wszystkim mieszkańcom Krakowa, tak żeby ci, którzy nie mieszczą się w żłobkach publicznych, również nie musieli za nie płacić” – oświadczył w piątek, przed spotkaniem z wiceministrą rodziny Aleksandrą Gajewską prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
„Jeśli uda się osiągnąć porozumienie z ministerstwem, jeżeli poznamy dokładne warunki i będziemy w stanie je spełnić, to – upraszczając – wszystkie dzieci mogłyby wtedy być [w żłobku] za darmo, bez względu na to, czy są w żłobku prywatnym czy samorządowym” – wyjaśnił. Jak dodał, w piątek rozpoczyna rozmowy na ten temat.
Wiceszefowa resortu rodziny zaznaczyła, że przyjechała do Krakowa, żeby rozmawiać o barierach terytorialnych, które występują w mieście, ale też o tym, jak te bariery oraz finansowe likwidować. „Jestem przekonana, że z tych naszych rozmów wyjdą bardzo konkretne rozwiązania i wspólnie doprowadzimy do tego, że krakowianki i krakowianie będą mogli powiedzieć, że ich sytuacja się poprawiła, że dostęp do opieki żłobkowej mają najbliżej swojego miejsca zamieszkania, ale też, że jest on dla nich właściwie bezkosztowy” – zadeklarowała na konferencji prasowej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.
„Chcemy doprowadzić do zwiększenia dostępu do żłobków na terenie całej Polski. W 1046 gminach nie mamy dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej” – zwróciła uwagę. Jak dodała, w Małopolsce taka sytuacja dotyczy 48 gmin. „To są tzw. białe plamy. Chcemy zmienić sytuację rodziców w tych miejscach, bo tam rodzice nie mają wyboru, nie mogą zdecydować, czy ich dziecko będzie mogło znaleźć się pod opieką takiej placówki” – zaznaczyła.
Gajewska przypomniała, że dla poprawy tej sytuacji wprowadzany jest program „Aktywny rodzic”, w ramach którego wprowadzane będą trzy nowe świadczenia – tzw. babciowe, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Dodała również, że w ramach programu „Aktywny maluch” tworzone będą nowe miejsca w żłobkach.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przekazał, że obecnie w Krakowie działa 367 żłobków, gwarantujących 12 tys. miejsc. Wśród nich są 33 żłobki publiczne, oferujące miejsca dla 3 tys. dzieci. Jak dodał, w ramach programy „Aktywny maluch” w ciągu dwóch najbliższych lat powstanie 12 nowych żłobków samorządowych, które dadzą razem 1 tys. dodatkowych miejsc.
Zastrzegł jednocześnie, że dodatkowy tysiąc miejsc nie rozwiązuje problemu wszystkich rodziców, którzy chcieliby skorzystać z tańszych, samorządowych żłobków. W jego ocenie rozwiązaniem w tej kwestii może być skorzystanie z programu „Aktywny rodzic”, oferującego dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobkach. Według wyliczeń z prywatnych miejsc w żłobkach w Krakowie korzysta obecnie ok. 7 tys. dzieci.
(PAP)