Dlaczego nie warto bać się psychologa

Ilustrowany Kurier Codzienny

Życie nie jest usłane różami. Ta prosta zasada przekłada się dość często na różnego rodzaju trudności z którymi ciężko nam sobie poradzić. Każdy z nas ma gorsze chwile, cześć z nas nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy. W takim przypadku przydaje się psycholog lub psychiatra, który udzieli nam pomocy. Często takie miejsca jak poradnia zdrowia psychicznego czy centrum wsparcia psychologicznego kojarzą nam się negatywnie. Potocznie wydaje nam się, że chodząc do takich miejsc musi być z nami coś nie tak. Natomiast gabinet psychoterapii wydaje się być bardziej przyjazny. Dlaczego właściwie warto chodzić do psychologa?

- reklama -

Psychologowie – kiedy się sprawdzają?

Jak wspomniano we wstępie, gdy słyszymy o miejscach takich jak poradnia psychologiczna kojarzymy ludzi szalonych. Z jakiegoś niezrozumiałego powodu wydaje nam się, że chodzenie do psychologa jest głupie, jest rodzajem ujmy lub przyznaniem się do porażki. Tymczasem udanie się do gabinetu psychologa przydaje się każdemu z nas. Psychoterapeuta nie tylko prowadzi konsultacje i wdraża odpowiednie leczenie, ale przede wszystkim poprzez rozmowy rozwiewa nasze wątpliwości. Terapia na każdym etapie życia pozwala nam je lepiej zrozumieć.

- REKLAMA -

Wiele z nas ma problem ze znalezieniem właściwego psychologa, który przedstawiał by profesjonalne podejście do naszego problemu. Zaczynamy często od wpisania w wyszukiwarkę takich haseł jak psycholog kęty, psycholog andrychów czy psycholog wadowice. Od naszej determinacji zależy czy znajdziemy dobrą dla nas osobę, dla której potrzeby pacjenta są istotnie ważne. Właściwa pomoc wymaga sporej wiedzy oraz empatii.

- Advertisement -

Psychologa szukamy w różnych sytuacjach dla nas trudnych. Czasem szukamy po prostu wsparcia przy trudnej diagnozie czy żałobie, czasem mamy problemy w relacjach z innymi, czasem po prostu znajdujemy się w stanie permanentnego braku radości. We wszystkich sytuacjach trudnych możemy i powinniśmy szukać odpowiedniej pomocy. Nie ważne czy masz problemy z dzieckiem czy chodzi o trudne dorastanie młodzieży, psychoterapia możliwa jest i dostępna dla każdego. Bardzo często podchodzi się również do terapii partnerów, aby naprawić złe relacje. Niektórzy z nas potrzebują kilku wizyt, inni będą jej wymagać do końca życia.

Czemu warto uczestniczyć w psychoterapii?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wizyta u psychologa jest już forma odwagi. Potrzeba zdania sobie sprawy, że ma się problem oraz umiejętność szukania pomocy. Osoba, która udaje się do psychologa wykazuje się dużą dbałością o siebie. Nie warto przejmować się stereotypami, że chodzenie do psychologa jest złe. Wręcz przeciwnie – jest nam niezwykle potrzebne na każdym etapie życia.

Samo udanie się do psychoterapeuty posiada też wiele zalet. Jest to czas dla ciebie. Podczas niego możesz zająć się samym sobą i w dalszej pracy ze swoimi emocjami, nauczyć się wielu przydatnych umiejętności. Sesje u specjalisty pozwalają nam lepiej siebie zrozumieć i lepiej reagować na sytuacje dziejące sie w naszym życiu. Praca nad sobą pozwala spojrzeć na sprawy z różnej perspektywy i zmienić sposób schematycznego myślenia, jakie ma większość z nas. Umawiając się na wizytę u psychologa wiesz także, że nikt nie będzie cię oceniał, a jedynie wysłucha i wskaże odpowiedni kierunek działań. Terapia to zawsze wyzwanie dla każdego z nas, bo trudno przełamuje się utarte przyzwyczajenia, nawet te złe. Ale psychoterapia to także sposób na lepsze życie z samym sobą.

Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Współczesna psychoterapia najczęściej odbywa się na zasadach poznawczo-behawioralnych. Terapia zakłada, że myśli, emocje i zachowanie to elementy, które wpływają na siebie wzajemnie i dzięki nim budujemy wzorce zachowań, nie zawsze prawdziwe czy właściwe. Na sytuacje w życiu często reagujemy w sposób schematyczny, nauczony. Nasze nastawienie i wbite wzorce potrafią sprawić, że reagujemy w określony sposób np. jeśli jesteśmy pesymistami i widzimy wszystko w ciemnych barwach to nawet najdrobniejsza rzecz będzie przez nas odbierana jako podejrzana lub zła.

Terapia z psychologiem pozwala nam wykryć nasz sposób myślenia, nasze schematy i pozwala nam się nie tylko z  nimi zmierzyć, ale również je zmieniać. Wiedza o tym, że juz nawet sztuczny uśmiech na twarzy, może z czasem zmienić nasze nastawienie czy reagować w inny sposób, pozwala zrobić krok do przodu do lepszego samopoczucia i zdrowia.

Terapię poznawczo-behawioralną stosuje się do zaburzeń takich jak lęki, depresja, nerwice, zaburzenia kompulsywno-obsesyjne czy stres pourazowy. Przydaje się także w terapii z pacjentami doświadczającymi trudności z życiu. Jest to jednak z bardziej popularnych i jedna z bardziej efektywnych sposobów leczenia i pomocy.

Dlatego nie bój się iść do psychologa, nawet z najmniejszymi wątpliwościami. Czasem bowiem okazuje się, że za fasadą stwierdzenia „wszystko jest dobrze” ukrywa się wrażliwy człowiek potrzebujący poukładać sobie świat zewnętrzny i swój własny w głowie.

TAGGED:
Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *