Dla wielu będą to cztery dni odpoczynku. Na długi sierpniowy weekend przygotowano wiele atrakcji w Krakowie. Będzie i coś dla ducha, i coś dla ciała, będą sportowe emocje i patriotyczne wzruszenia, a przede wszystkim będzie dobra zabawa. Pogoda ma sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, co będzie się działo w długi weekend w Krakowie i Małopolsce. A jeśli wybieracie się samochodem do centrum Krakowa, to pamiętajcie, że 15 sierpnia parkowanie w strefie jest PŁATNE!
Mały Rynek o smaku… pierogów!
Na początek coś dla ciała… Kraków słynie z dobrego smaku nie tylko w cenionych i nagradzanych restauracjach, ale i podczas kulinarnych wydarzeń. Niewątpliwie zalicza się do nich Festiwal Pierogów. 21. edycja tego święta to już krakowska tradycja, której towarzyszy wiele ciekawych propozycji i nowych smaków. Pierogi na Małym Rynku do skosztowania już od piątku. Smakosze pierogów mogą się nimi delektować do wtorku.
Kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego w sercu Krakowa
Na Rynku Głównym już trwa i potrwa do 20 sierpnia 47. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. To wydarzenie kulturalno-handlowe skupiające artystów, rzemieślników, miłośników sztuki, rękodzieła i rzemiosła z różnych krajów. Targi są zarówno okazją do zaprezentowania i zakupu tradycyjnego rzemiosła i wyrobów artystycznych, jak też możliwością udziału w ciekawych wydarzeniach artystycznych. I oczywiście zjedzenia potraw z grilla, gofrów, czy krówek (o zgrozo – po 79 zł za kilogram).
Lato w Arenie Garden i TAURON Arenie Kraków
Wolny czasu z rodziną i przyjaciółmi można spędzić w największej, zielonej strefie wypoczynku w mieście, czyli w Arenie Garden przy TAURON Arenie Kraków:
- sobota, 12 sierpnia, godz.11.00-14.00, Non stop zdrowie, czyli sportowa sobota w Arenie Garden. Zajęcia z trenerami AZS AWF Kraków i Ewą Grzelczak – trenerką Caligraphy Health System. Tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków, wstęp wolny
- sobota, 12 sierpnia, godz. 18.00-20.00, Muzyka na żywo w Arenie Garden – Magdalena Garlej, wstęp wolny
- niedziela, 13 sierpnia, godz. 11.00, Red Bull Summer Vibes w Arenie Garden, wstęp wolny
Cracovia Sacra z motywami roślinnymi już 14 i 15 sierpnia
Krakowskie i podkrakowskie kościoły oraz klasztory po raz kolejny szeroko otworzą swoje drzwi w ramach organizowanej przez miasto Nocy Cracovia Sacra. Bogaty program wydarzenia tworzą koncerty, wystawy, zwiedzanie, warsztaty, wykłady, prezentacje i widowisko. 16. Krakowska Noc Cracovia Sacra odbędzie się 14 i 15 sierpnia. Tematem przewodnim w tym roku jest symbolika roślinna w sztuce sakralnej.
6. edycja BNP Paribas Green Film Festival
Jak będzie wyglądał transport jutra? Czy pacjentka Ziemia może jeszcze zostać uratowana? Jak projektować ubrania, domy, miasta w sposób zrównoważony i bez cierpienia ludzi oraz zwierząt? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy poszukiwać podczas festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival, który rozpocznie się w niedzielę, 13 sierpnia.

(Fot. www.greenfestival.pl)
Kino pod Gwiazdami w parku Jordana
Kino Studyjne Paradox i z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zapraszają na Kino pod Gwiazdami. Miejscem projekcji będzie park Jordana (wejście od Domu Harcerza, ul. Władysława Reymonta). 12 sierpnia odbędzie się projekcja filmu „Dwa bilety do Grecji”, a 13 sierpnia. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Start o godzinie o 20.30. Wstęp wolny!
Kino pod Gwiazdami w ogrodzie Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Kino Studyjne Paradox zapraszają na Kino pod Gwiazdami w ogrodzie przy centrum młodzieży i Kinie Paradox (ul. Krupnicza 38). 15 sierpnia, o godz. 20.30 odbędzie się pokaz filmu „W trójkącie” – film z dodatkowymi z ukraińskimi napisami. Wstęp wolny!
XLIX Tynieckie Recitale Organowe
Najwspanialsze utwory muzyki klasycznej, wirtuozi organów i magia, liczącego blisko 1000 lat, opactwa benedyktynów w Tyńcu. Na koncerty w ramach tegorocznej edycji wydarzenia Centrum Kultury Podgórza zaprasza 13 sierpnia, o godz. 16.00. Bilety w sprzedaży.
Letnie Granie w Dworku Białoprądnickim
Jeśli lato, to tylko w rytmie muzyki, a ta najlepiej brzmi pod gołym niebem! Dlatego Dworek Białoprądnicki zaprasza na cykl Letnie Granie, w ramach którego co niedzielę można spotykać się na scenie plenerowej, podczas fenomenalnych koncertów. 13 sierpnia, o godz. 19.00 zagra zespół Kołdra.
Niedzielne koncerty w parku zdrojowym
Trwa cykl plenerowych koncertów w parku zdrojowym na terenie dawnego uzdrowiska przy rondzie Matecznego na ul. Wadowickiej 1b. Na poranek z muzyką wiedeńską w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia, o godz. 11.00 zaprasza Krakowska Pijalnia Zdrojowa.
Wileńska Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa w Nowej Hucie
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na kolejną, już trzecią w tym roku odsłonę Muzycznych Spotkań na Wzgórzach Krzesławickich – koncert Orkiestry Kameralnej św. Krzysztofa z Wilna. Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia o godz. 17.00 w Kościele Miłosierdzia Bożego i jest owocem wieloletniej współpracy pomiędzy Krakowem a stolicą Litwy.
„Muzyka w Starym Krakowie”
Koncertem Meruert Karmenovej, niezwykle utalentowanej skrzypaczki z Kazachstanu, występującej na najważniejszych estradach świata, laureatki Konkursu Wieniawskiego, ulubienicy publiczności, 15 sierpnia rozpocznie się 48. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Festiwal potrwa do 31 sierpnia.
Lato z Kiepurą w Krynicy-Zdroju i Wygiełzowie
Od 12 do 19 sierpnia Krynica-Zdrój ponownie stanie się operową i operetkową stolicą Polski za sprawą 56. edycji Festiwalu im. Jana Kiepury. Na publiczność czeka ponad 20 wydarzeń: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, baletowe i teatralne, koncerty promenadowe, spotkania z artystami. Festiwal otworzy w najbliższą sobotę koncert przebojów operowych „Świat dla Kiepury”. Tego wieczoru w Pijalni Głównej rozbrzmiewać będą najpopularniejsze arie operowe w wykonaniu wschodzących gwiazd: sopranistek Ilony Krzywickiej i Dariji Auguštan oraz tenora Piotra Buszewskiego. Orkiestrę poprowadzi Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej. Dzień później krynicka publiczność będzie miała okazję m.in. zobaczyć i usłyszeć jedną z najchętniej śpiewanych przez patrona festiwalu operę: „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej.
Więcej informacji na stronie festiwalu. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym wydarzenia.

Postać Jana Kiepury będzie wspominana w ten weekend także w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Właśnie tam Filharmonia Krakowska swoje wyjątkowe widowisko muzyczne związane z postacią słynnego śpiewaka. Pod hasłem „Lato z Kiepurą” publiczność usłyszy kilkanaście przebojów z popularnych operetek oraz piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród gwiazd scen operowych i operetkowych zaproszonych do udziału w wydarzeniu są: w roli Marty Eggerth sopranistka – Iwona Socha, jako Jan Kiepura – tenor Adam Sobierajski, w Hankę Ordonównę wcieli się Anna Sokołowska-Alabrudzińska, zaś w charakterze gościa specjalnego na scenie pojawi się Jacek Wójcicki. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski.
Widowisko będzie można zobaczyć w niedzielę 13 sierpnia o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Tatrzańskie Musealia i Valizka
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w najbliższy weekend obchodzi swoje doroczne święto pod hasłem Tatrzańskie Musealia. Świętowanie rozpocznie śniadanie na trawie oraz warsztaty kulinarne dla najmłodszych w ogrodzie Galerii Sztuki w willi Oksza. W sobotę na zwiedzających czekają także:
- w Galerii Władysława Hasiora całodzienny pokaz filmów o artystach zakopiańskich;
- w gmachu głównym specjalny kącik zabaw dla najmłodszych, zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej etnograficzno-historycznej i przyrodniczej oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Made in Zakopane”;
- w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba warsztaty przestrzennego suszenia kwiatów;
- Spacer architektoniczny po Chałupie Gąsieniców Sobczaków;
- w Muzeum Kornela Makuszyńskiego spotkanie pod hasłem „Makuszyński i miasto”, zabawy dla najmłodszych, nostalgiczny spacer po muzealnej wystawie oraz spotkanie z poetycką twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W drugi dzień wydarzenia, Muzeum zachęca do ucieczki z Zakopanego i ruszenia na wieś. Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze zaprosi na śniadanie na trawie z degustacją potraw regionalnych połączone z opowieścią o tradycjach tkackich i pokazem tkania na przenośnych krosnach. Drugi przystanek niedzielnych Musealiów zaplanowano w Dworze w Łopusznej, gdzie odbędzie się wełniana biesiadzie. Będzie można spróbować swoich sił m.in. w przędzeniu wełny na kołowrotku oraz pracach rękodzielniczych na szydełkach i drutach.
Tatrzańskie Musealia odbędą się w dniach 12-13 sierpnia. Więcej informacji na stronie muzeum.
Siłacze zawitają do Małopolski
W niedzielę Nna Sądecczyznę zawitają siłacze z Czech, Słowacji i Polski. Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strong Man mierzą się w podnoszeniu na specjalnej platformie odrestaurowanego ciągnika Porsche, uchwycie Herkulesa i ciągnięciu samochodu ciężarowego. Zawodnicy będą też rywalizować ciągnąc samochód w siadzie na dystansie 25 m, wnosząc ogromne ciężary – od 225 do 275 kg – po pięciu schodach na czas oraz ładując na podesty kule o wadze od 130 do 180 kg. Gwiazdą specjalną wydarzenia będzie Mariusz Pudzianowski.
Zawojski Festiwal Biegowy
12 sierpnia (sobota) Zawojski Festiwal Biegowy – w najrozleglejszej polskiej wsi – proponuje biegaczom trzy widokowe trasy, o różnym stopniu trudności i charakterze. Na uczestników czeka niepowtarzalny widok na największe atrakcje przyrodnicze i kulturowe w babiogórskim krajobrazie. Szczegóły wydarzenia dostępne są w social mediach pod linkami
https://www.facebook.com/profile.php?id=100092269730979
https://www.instagram.com/zawojski_fb_aliorbank
Pamięci twórcy potęgi polskiego kolarstwa
W sobotę 12 sierpnia w Limanowej zostanie rozegrany XXV Międzynarodowy Wyścig Kolarski im. Henryka Łasaka. Dzień później w Starym Sączu zaplanowano II edycję Memoriału Jana Magiery.
Wyścig Łasaka od lat jest zaliczany do najważniejszych punktów w międzynarodowym kalendarzu imprez kolarskich. Peleton będzie rywalizował na znanej już rundzie, na której od dwóch lat rozgrywana jest polska jednodniówka. Ciężka pętla, o długości niespełna 30 kilometrów, rozpoczyna się wymagającym podjazdem pod Przełęcz pod Ostrą (4,8 km; 6%), znaną z wyścigów samochodowych. Zanim kolarze z 27 ekip zjadą z najdłuższej wspinaczki na trasie, czekać ich będzie selektywna Przełęcz Słopnicka (900 m; 9,6%). W końcówce rundy ulokowano dwie kilkuset metrowe ścianki, których nachylenie dochodzi do kilkunastu procent. Ze szczytu ostatniej z nich, do mety prowadzi wąski zjazd. Zawodnicy pokonają rundę pięciokrotnie.
Memoriał Jana Magiery po raz kolejny jest wydarzeniem rozszerzającym Wyścig Łasaka, upamiętniającym doskonałego kolarza Jana Magierę, pochodzącego z Małopolski. Magiera z dumą reprezentował Polskę podczas igrzysk olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968).
W Limanowej atrakcyjnie zapowiada się także występ cheerleaderek z Nowego Sącza i Kamienicy, które w tym roku zdobyły srebrny medal podczas mistrzostw Europy w Weronie i po raz kolejny rozsławiły Polskę i nasz region na świecie.
W ramach wydarzenia zorganizowane będą konkury dla dzieci, malowanie twarzy i zawody na ergometrach. Dla mieszkańców zostanie przygotowane stoisko gospodyń wiejskich z regionalnymi smakołykami.
Organizator w tym roku zaplanował Wyścig im. Henryka Łasaka „Memoriał Henryka Łasaka” dla dzieci i młodzieży. Dzieci wystartują w sześciu kategoriach, do 12 roku życia, z podziałem na chłopców i dziewczęta.
A: wyścig rowerów bieżnych do 3 lat – 100 m, B: wyścig rowerowy dla rocznika 2018-2019 – 200 m, C: wyścig rowerowy dla rocznika 2016-2017 – 400 m, D: wyścig rowerowy dla rocznika 2014-2015 – 600 m, E: wyścig rowerowy dla rocznika 2012-2013 – 800 m, F: wyścig rowerowy dla rocznika 2010-2011 – 900 m.
Wszystkie informacje oraz regulaminy dostępne są na stronie stronach:
https://memoriallasaka.pl/mini-lasak/
Pikniki wojskowe i defilada
W najbliższy weekend w całym kraju będą odbywać się pikniki wojskowe. W Małopolsce takie spotkania z żołnierzami zostaną zorganizowane w w Jordanowie, Polance Wielkiej, Grybowie i Niecieczy. Pikniki poprzedzają obchody Święta Wojska Polskiego.
(AI GEG)