Według najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, zamiar udziału w referendum, które odbędzie się razem z wyborami parlamentarnymi, zgłasza mniej niż połowa wyborców. Potwierdzenie tego sondażu w dniu wyborów doprowadzi do tego, że referendum będzie nieważne. Co jeszcze ciekawego wydarzyło się na 41 dni przed wyborami?
Jeszcze tylko trzy dni na rejestrację kandydatów
Najbliższy ważny termin w kalendarzu wyborczym to 6 września. Tego dnia okręgowe komisje zakończą przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na posłów i senatorów. Do poniedziałkowego wczesnego południa (ok.godz.14) zarejestrowanych zostało blisko 1,3 tys. kandydatów do Sejmu i blisko 90 do Senatu.
W okręgu nowosądeckim swoją listę zarejestrowała Konfederacja. Wcześniej w tym okręgu – jako pierwsza w Małopolsce – została zarejestrowana lista komitetu „Polska jest jedna”.
OBWE będzie obserwować wybory
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po raz szósty będzie obserwować wybory parlamentarne w Polsce. Obserwatorzy będą sprawdzać zgodność wyborów nie tylko z prawem krajowym, ale też ze zobowiązaniami przyjętymi przez Polskę w ramach OBWE.
Fundacja Batorego: o zwycięstwie zdecydują niezdecydowani
Fundacja Batorego opublikowała raport „Polacy gotowi na zmianę. Wynik wyborów rozstrzygną niezdecydowani”. Dokument powstał w oparciu o wieloźródłową analizę wyników badań ilościowych i jakościowych pokazujących nastroje oraz poglądy Polek i Polaków u progu kampanii wyborczej 2023 roku. „Wśród respondentów deklarujących, że wezmą udział w wyborach, około jedna piąta nie wie, na jaką partię zagłosuje (18% w badaniu CBOS). Wobec bardzo zbliżonych deklaracji poparcia dla dwóch głównych partii politycznych wynik wyborów rozstrzygną niezdecydowani” – ocenili eksperci Fundacji Batorego.
(AI GEG)