Maj to odpowiedni czas na wysiewanie roślin dwuletnich. Nadal możemy przesadzać i dzielić byliny, pamiętając o tym, aby przyciąć zbyt mocno rozrośnięte, nadziemne części roślin. Młode pędy bylin zabezpieczamy przed nocnym chłodem, osłaniając je materiałem do ściółkowania, skrzynkami lub kartonami.
Na początku maja należy zahartować rozsady kwiatów, sadzonki oraz podkiełkowane cebule i bulwy. Będziemy je wysadzać po „zimnych ogrodnikach” czyli około 16 maja. Aby przygotować inspekty do warunków zewnętrznych, wietrzymy je. Młode pędy roślin szpalerowych i pnących przywiązujemy do palików, by zabezpieczyć je przed silnymi wiatrami. W maju kończy się okres intensywnego wzrostu roślin cebulowych. Spulchniamy teraz podłoże, usuwamy chwasty i dokonujemy ostatniego nawożenia łatwo przyswajalnymi nawozami wieloskładnikowymi. Pomoże to roślinom w wytworzeniu nowych cebulek i bulwek. U tych, które przekwitły wyłamujemy kwiaty u nasady. Kiedy zauważymy, że roślinom cebulowym zaczynają żółknąć liście, przestajemy je podlewać, gdyż oznacza to przejście w stan spoczynku.
Drzewa i krzewy kwitnące wiosną i wypuszczające latem nowe pędy musimy ciąć zaraz po okresie kwitnienia. Pędy przycinamy na długość 2-3 oczek. Dzięki temu na drzewkach pojawią się młode pędy. Na krzewach róż mogą pojawić się dzikie pędy, wyrastające spod miejsca okulizacji. Należy je wyłamać i odsypać ziemię z okolic szyjki korzeniowej.