Elektrownia atomowa w Krakowie? Nowa Huta na liście siedmiu wstępnych lokalizacji pod reaktory BWRX-300

Grzegorz Skowron
Fot. Twitter ORLEN Synthos Green Energy

Tego jeszcze w Krakowie nie było! W Nowej Hucie może powstać elektrownia atomowa! Krakowska dzielnica, a właściwie tereny należące do huty ArcelorMittal, znalazła się na liście siedmiu wstępnych lokalizacji pod reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. W Małopolsce wskazano jeszcze jedno możliwe miejsce dla posadowienia takiego reaktora – to stawy Monowskie koło Oświęcimia.

- reklama -

W poniedziałek, 17 kwietnia 2023 roku, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Wytypowane lokalizacje mają być poddane co najmniej dwuletnim badaniom.

- REKLAMA -

Wskazane lokalizacje znajdują się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolic Warszawy.

- Advertisement -

Przedstawiając lokalizacje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że po potwierdzeniu badaniami potencjału tych miejsc, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji inwestycji.

Wszystko wskazuje na to, że o takie porozumienie będzie trudno. A w Krakowie wydaje się on niemożliwe. Od lat aktywiści z Nowej Huty walczą, by na terenie tej dzielnicy nie lokalizować już kontrowersyjnych inwestycji.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig poinformował, że modułowy reaktor atomowy miałby stanąć na terenie huty ArcelorMittal. Nie ma ostrego sprzeciwu władz miasta wobec tej inwestycji. – Prezydent Jacek Majchrowski we wstępnych rozmowach podkreślał, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców – przekazał dziennikarzom wiceprezydent Kulig. Zaznaczył, że inwestycja musi być prowadzona po konsultacjach z mieszkańcami, a same reaktory muszą powstac w odległości co najmniej 3 kilometrów od zabudowy mieszkaniowej. Przyznał – pytany przez dziennikarzy – że w sprawie lokalizacji reaktora atomowego w Krakowie mogłoby się odbyć referendum, choć ta sprawa leży poza kompetencjami samorządu. Wiceprezydent Andrzej Kulig podkreślił, że małe modułowe elektrownie atomowa są w dwóch europejskich miastach – w Wiedniu i Sztokholmie. Technologie wykorzystywane przy budowie tego typu reaktorów są dużo tańsze niż dużych elektrowni atomowyh (jeśli chodzi o montaż i eksploatację). Są to instalacje o stosunkowo niewielkiej mocy i mogące zaopatrywać w energię ok. 150-200 tys. mieszkańców.

Stronami umowy są Orlen, producent reaktorów oraz ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. z amerykańskich rządowych instytucji finansowych. Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zaznacza, że samorząd będzie przede wszystkim odgrywać rolę rzecznika mieszkańców w trosce o ich bezpieczeństwo.

(PAP) (AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *