Fizyk z UJ zdobył grant 2,25 mln euro na projekt dotyczący mechaniki kwantowej

Grzegorz Skowron
Prof. Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (fot. Kamil Sikora/UJ)

Prof. Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 2,25 mln euro na realizację projektu dotyczącego mechaniki kwantowej. Badania sfinansuje Europejska Rada ds. Badań Naukowych w ramach konkursu ERC Advanced Grant 2023.

- reklama -

To pierwszy grant zdobyty przez naukowca z UJ w ramach konkursu Advanced, który adresowany jest do najbardziej doświadczonych naukowców realizujących przełomowe badania. „To grant z najwyższej półki, najtrudniejszy do zdobycia. Jego zdobycie to oczywiście sukces osobisty profesora Życzkowskiego, ale także sukces uczelni, ponieważ cała droga naukowa Profesora jest związana z Uniwersytetem Jagiellońskim” – podkreślił rektor UJ prof. Jacek Popiel, cytowany w komunikacie uczelni.

- REKLAMA -

Projekt Karola Życzkowskiego z UJ pod nazwą „TAtypic” dotyczy mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Jak doprecyzowała uczelnia, głównym jego celem jest zbadanie własności typowych stanów i kanałów kwantowych, a także identyfikacja wyróżnionych struktur o ekstremalnych własnościach, przydatnych do przetwarzania informacji kwantowej.

- Advertisement -

ERC Advanced Grant to prestiżowy konkurs grantowy w Europie, w którym naukowcy ubiegają się o granty na ambitne projekty badawcze. Wyniki uzyskiwane w trakcie realizacji takich projektów często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych.

Karol Życzkowski jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje także w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału PAN w Krakowie. Od roku 2020 znajduje się na czele na czele listy żyjących pracowników UJ w grupie Top 2 proc. rankingu naukowców opracowanego przez Elsevier i Uniwersytet Stanforda.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *