Niekwestionowanym liderem walki o czyste powietrze są samorządy ze Śląska. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje województwo kujawsko-pomorskie. Małopolska zmieściła się na trzecim stopniu podium. W naszym województwie najbardziej aktywne w walce ze smogiem są Budzów, Sucha Beskidzka i Nowe Brzesko.
Tak wynika z rankingu aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Zestawienie zostało opublikowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy. Ranking powstał na podstawie liczby wniosków złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze składanych w poszczególnych gminach. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego, dzięki czemu jest ono liderem antysmogowego rankingu. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie (18 gmin w pierwszej setce najaktywniejszych), a na trzecim – Małopolska (10 wniosków).
W samej Małopolsce najbardziej aktywne gminy to Budzów, Sucha Beskidzka i Nowe Brzesko. W pierwszej „10” małopolskiego rankingu są jeszcze Radziemice, Jordanów (miasto), Igołomia-Wawrzeńczyce, Bystra-Sidzina, Mucharz, Proszowice i Czorsztyn. Poniżej zestawienie pokazujące pozycję małopolskich gmin w rankingu ogólnopolskim.

– Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców. Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.
– Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne wdrożenie Programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – dodaje Andrzej Guła.
Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG