Globalna awaria Microsoftu spowodowała zakłócenia w lotach, mediach i bankowości. Skutki odczuwalne na lotnisku w Balicach

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Globalna awaria systemu Microsoftu spowodowała zakłócenia i problemy w wielu branżach, m.in. lotniczej, finansowej, medialnej i na kolei – poinformowały w piątek agencje prasowe.W Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie – zapewnił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ale np. lotnisko w Balicach mocno odczuwa skutki globalnej awarii systemu Microsoftu.

- reklama -

Według strony Downdetector, która monitoruje zakłócenia, od nocy z czwartku na piątek zarejestrowano liczne problemy w działaniu stron internetowych zawierających aplikacje Microsoftu – początkowo w Stanach Zjednoczonych, a potem w krajach w innych częściach świata.

- REKLAMA -

Microsoft Azure, platforma cyfrowa w chmurze służąca do administrowania aplikacjami i usługami, potwierdził w mediach społecznościowych, że stwierdzono problemy, które są obecnie analizowane, i trwa praca nad ich rozwiązaniem.

- Advertisement -

W Stanach Zjednoczonych zawieszono loty linii American Airlines, Delta Airlines, United Airlines i Allegiant Air, w Europie problemy zgłaszają m.in. Lufthansa, Air France, KLM, SAS.

Awaria dotknęła też szwajcarskie firmy: Swissguide, zajmującą się kontrolą lotów, oraz Swissport, obsługującą pasażerów i ładunki na lotniskach na całym świecie.

W Berlinie tymczasowo zawieszono działanie lotniska Berlin-Brandenburg (BER), zakłócona jest też praca lotniska Schiphol w Amsterdamie. Lotnisko w Pradze informuje o kłopotach przy odprawie; przewiduje, że problemy będą trwać co najmniej do popołudnia. W Hiszpanii awaria doprowadziła do zakłóceń w pracy systemu firmy Aena zarządzającej wszystkimi lotniskami, co może spowodować opóźnienia lotów.

Zakłócenia w działaniu zgłosiło co najmniej jedno z lotnisk w Brukseli.

Największa europejska linia lotnicza pod względem liczby pasażerów Ryanair ostrzegła pasażerów przez możliwym8i zakłóceniami, nie precyzując ich charakteru.

W Niemczech dwa szpitale, w Lubece i Kilonii, poinformowały, że z powodu awarii musiały odwołać planowane operacje. Opieka nad pacjentami i pogotowie ratunkowe działają bez zmian.

W Japonii wstrzymano połączenia kolejowe, awaria dotknęła też największego operatora kolejowego Wielkiej Brytanii Govia Thameslink Railway, w liniach lotniczych Eurowings nie działa system internetowego check-inu, a w liniach SAS rezerwacji biletów.

W Australii i Nowej Zelandii zakłócona jest praca m.in. mediów, banków, linii lotniczych i firm telekomunikacyjnych, np. niektórzy klienci największego banku australijskiego Commonwealth Bak nie są w stanie wykonywać przelewów.

Jak informuje Interia, efekty awarii w Microsofcie obserwowane są m. in. na lotnisku w Krakowie. – Rzeczywiście występują problemy z systemem odpraw części przewoźników, ale – obsługa linii lotniczych wdrożyła manualną obsługę pasażerów w związku z tym. Kompletnie to – póki co – nie spowodowało zaburzeń połączeń lotniczych. Przeszliśmy po prostu na sterowanie manualne – przekazała w rozmowie z Interią rzeczniczka lotniska Kraków-Balice, Natalia Vince.

Wizz Air informuje swoich pasażerów o konieczności przybycia na lotnisko co najmniej na 3 godziny przed planowanym odlotem. „Spodziewane są utrudnienia w związku z trwającą awarią globalnego systemu informatycznego dostawcy. Podobnie jak wszystkie linie lotnicza, Wizz Air mierzy się dziś z wyzwaniami technicznymi. Klienci Wizz Air mogą doświadczyć zakłóceń w całej siatce połączeń, z czasowym brakiem dostępu usług na stronie internetowej linii oraz w aplikacji mobilnej” – czytamy w komunikacie węgierskiego przewoźnika. Pada w nim zapewnienie, że podczas awarii, dostępna jest bezpłatna odprawa na lotnisku.
(PAP), (AI GEG)

Gawkowski: systemy infrastruktury krytycznej w Polsce działają płynnie

Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie – poinformował w piątek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, w związku z globalną awarią systemów Microsoft. Dodał, że na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju.

„Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie. Globalna awaria systemów Microsoft jest monitorowana przez polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na bieżąco będziemy informować o sytuacji, a na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju” – zapewnił w piątek na platformie X wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski.

W piątek rano lotnisko Berlin-Brandenburg (BER) tymczasowo zawiesiło funkcjonowanie z powodu poważnych problemów technicznych. Rzeczniczka portu lotniczego przekazała stacji rbb, że żaden samolot nie startuje ani nie ląduje. Powodem jest prawdopodobnie ogólnoświatowa awaria oprogramowania firmy Microsoft – podała gazeta „Berliner Zeitung”.

Poważne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów usług publicznych zgłaszane są także m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Czechach, Hiszpanii. Problemy zgłosiły także władze Australii, gdzie w piątek sparaliżowane zostały media, banki i firmy telekomunikacyjne. Rzecznik MSW w Canberze przekazał, że źródło problemu wydaje się leżeć po stronie globalnej firmy CrowdStrike zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

(PAP)

Gdańsk/Utrudnienia w funkcjonowaniu Baltic Hub w związku z awarią systemów operacyjnych

W piątek w związku z globalną awarią systemów operacyjnych Microsoft występują utrudnienia w funkcjonowaniu terminala kontenerowego Baltic Hub – poinformowała spółka.

„Informujemy, że zmagamy się w Baltic Hub z globalną awarią systemów operacyjnych, która utrudnia funkcjonowanie terminala. W związku z awarią, zarezerwowane sloty z godz. 09.00-09.59 i 10.00-10.59 zostały usunięte. Prosimy o wykonanie dla nich nowych awizacji. Zachęcamy do bieżącego śledzenia komunikatów w systemie e.Brama” – poinformowała w piątkowym komunikacie spółka Baltic Hub.

Baltic Hub, który został uruchomiony w 2007 r. pod nazwą DCT Gdańsk, posiada zdolność przeładunkową do 3 mln TEU rocznie. Łączna długość dwóch głębokowodnych nabrzeży terminalu wynosi 1,3 km, co pozwala na obsługę czterech statków jednocześnie. Terminal obsługuje ponad 700 statków rocznie, w tym największe kontenerowce świata. W 2023 roku terminal obsłużył 2,05 miliona TEU i zatrudnia ponad 1,4 tys. osób.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *