Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie już otwarty. Ceny – nie dla wszystkich

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

W czwartek, 30 marca 2023 roku, kupcy otworzyli swoje kramy na Rynku Głównym w Krakowie. Na jarmarku wielkanocnym można przede wszystkim kupić świąteczne akcesoria i pamiątki oraz produkty żywnościowe. Najdrobniejsze wyroby sa na każdą kieszeń, ale ceny niektórych są tylko dla nielicznych.

- reklama -

Na jarmarku wielkanocnym ustawiono 82 kioski handlowe oferujące towar z naszego regionu, jak również z innych miast Polski. Prezentują się także wystawcy z zagranicy, m.in.: z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z ekologicznego drewna, wałki oraz pamiątki. Można będzie znaleźć też takie produkty jak: biżuterię z bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane oraz rękodzieło z Nepalu. Kupić będzie można m.in.: stroje ludowe, folkowe, koronki, hafty, biżuterię szydełkową, korale, wianki, opaski, serwetki, haftowane ozdoby świąteczne, rzeźby, zabawki dla dzieci, ptaki, magnesy czy pudełka ozdobne. W ramach pomocy walczącej Ukrainie organizatorzy udostępniają bezpłatne stoisko przeznaczone dla Miasta Zaprzyjaźnionego Kijowa oraz miejsca targowe dla instytucji charytatywnych.

- REKLAMA -

Dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających jarmark wielkanocny przygotowano stoiska z winem grzanym, ponczem, piwem lanym i butelkowanymi piwami regionalnymi oraz punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami według staropolskich receptur oraz stoisko serwujące zupy. Są też: zapiekanki, szaszłyki, burgery, sery holenderskie, przyprawy i kiełbasy węgierskie, sery góralskie, węgierskie kurtoszo-kołacze, langosze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody i wyroby pszczelarskie, herbaty z różnych regionów świata

- Advertisement -

Ceny? Najdrobniejsze wyroby kosztują kilka złotych. Na mini palmę wielkanocną wystarczy 5 złotych, ale te bardziej okazałe to już wydatek 20-30 złotych. Ręcznie malowane pisanki można kupić od kilku złotych. Najtańsze oscypki kosztują 4 złote. Zupy oferowane sa od 10 złotych, ale najczęściej to kilkanaście złotych za kubek gorącej zupy. Pajda chleba ze smalcem kosztuje 18 złotych, jednak ze wszystkimi dodatkami 0 ponad 50 złotych! Tylko dodatek w postaci ogórka kiszonego wyceniono na 8 złotych. Za porcję pierogów trzeba zapłacić 35 złotych. Gofra z pudrem kupimy za 15 złotych, ale „wypasionego” ze wszystkimi dodatkami – za 40 złotych.

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

PROGRAM
JARMARK WIELKANOCNY
KRAKÓW, RYNEK GŁÓWNY
30 marca – 10 kwietnia 2023 roku

1 kwietnia 2023 r. (sobota)
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – godz. 11:30
UROCZYSTE OTWARCIE JARMARKU – godz. 12:00
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – godz. 12:15
Spacer po Jarmarku – godz. 12:20

2 kwietnia 2023 r. (niedziela)
POKAZ PALM I OBRZĘDÓW WIELKANOCNYCH
Konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną – od godz. 10:00
Wymarsz Korowodu Palmowego spod Barbakanu – godz. 11:15
Poświęcenie palm przed kościołem św. Wojciecha – godz. 11:45
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną – godz. 13:30

8 kwietnia 2023 r. (sobota)
Uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy Miasta i Kościoła krakowskiego – godz. 11:00

10 kwietnia 2023 r. (poniedziałek)
TRADYCJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE
„Siuda Baba” – Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” i „Teatr Po Latach” – godz. 14:00

Udostępnij ten artykuł
1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *