Jarosław Szarek odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego nominację na dyrektora Muzeum Armii Krajowej. Były szef Instytutu Pamięci Narodowej wygrał konkurs na stanowisko, które od kilku lat piastuje Marek Lasota. Jarosław Szarek przejmie kierowanie Muzeum AK 1 października 2023 roku.
Dwa miesiące temu Jarosław Szarek wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Nominacja dla nowego dyrektora musiała być jeszcze uzgodniona między prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim i marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim. Stąd dopiero teraz nowy dyrektor otrzymał nominację. Wręczył mu ją w magistracie prezydent Jacek Majchrowski.
Konkurs na dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie został ogłoszony wiosną tego roku. Jak wynika z protokołu komisji konkursowej, przesłuchano dwóch kandydatów – dra Wojciecha Paduchowskiego i dra Jarosława Szarka. Po przesłuchaniach pierwszy z nich otrzymał 0 głosów, drugi – 10, jeedna osoba z komisji wstrzymała się od głosu. W ten sposób jako kandydat na dyrektora Muzeum Armii Krajowej został wskazany Jarosław Szarek.
„Pan dr Jarosław Szarek przedstawił najbardziej interesujący autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej Muzeum AK w Krakowie. Udowodnił też znajomość przepisów prawa w zakresie organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej, finansów publicznych, a także zamówień publicznych w zakresie kultury. Kandydat wybrany przez komisję odznacza się dużymi zdolnościami menadżerskimi oraz organizatorskimi, a także umiejętnością zarządzania zespołami ludzkimi i nawiązywania dobrych kontaktów interpersonalnych. Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności w pozyskiwaniu środków dla instytucji – zarówno z budżetu organizatora, jak również z dodatkowych źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy europejskich. Kandydat wykazał się znakomitą wiedzą historyczną, szczególnie w zakresie historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego” – czytamy w uzasadnieniu do wskazania komisji konkursowej.
Jarosław Szarek ma 60 lat. W czasach PRL współpracował z „Solidarnością”. W 1991 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2011 – na podstawie pracy pt. „Działalność Służby Bezpieczeństwa wobec młodzieży akademickiej Krakowa w latach 1970–1980”, przygotowanej pod kierunkiem Ryszarda Terleckiego. W latach 1992–1997 pracował w dzienniku „Czas Krakowski”, publikował także m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Gościu Niedzielnym”, „Dzienniku Polskim” i „Naszym Dzienniku”. W 2000 roku został zatrudniony w oddziale krakowskim Instytutu Pamięci Narodowej. 18 lipca 2016 Kolegium IPN rekomendowało jego kandydaturę na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 21 lipca 2016 Sejm, stosunkiem głosów 256 za, 166 przeciw i 13 wstrzymujących, wybrał go na prezesa IPN. Zakończył pełnienie tej funkcji 23 lipca 2021 roku.
(AI GEG)