Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wydało pozytywne opinie na temat odwołania z funkcji przez ministra sprawiedliwości prezesa i wiceprezesów tego sądu. Zgodziło się także na odwołanie części prezesów sądów rejonowych.
Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie obradowało w czwartek, piątek i w poniedziałek nad wnioskiem ministra sprawiedliwości, który wszczął procedurę odwołania prezesa i wiceprezesów sądu okręgowego, a także 12 prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych.
Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorkowym komunikacie przez biuro prasowe Sądu Okręgowego w Krakowie kolegium wydało pozytywne opinie na temat odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie sędziego Bartłomieja Migdy i wiceprezesów – sędziów Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puzy.
Zgodziło się również na odwołanie z funkcji sześciu wskazanych we wniosku ministra prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych – w tym prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej-Huty, prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, Sądu Rejonowego w Wieliczce i Sądu Rejonowego w Myślenicach.
Kolegium negatywnie zaopiniowało zamiar odwołania ze stanowisk prezesów sądów rejonowych w Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Chrzanowie, Olkuszu i w Miechowie, a także wiceprezes Sądu Rejonowego w Myśleniacach.
Na początku marca minister sprawiedliwości Adam Bodnar wystąpił z wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie o opinię na temat odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie sędziego Bartłomieja Migdy oraz wiceprezesów – sędziów Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puzy, a także 12 prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych objętych obszarem właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie.
Informując o wszczęciu procedury odwoławczej wobec kierownictwa sądu okręgowego, Ministerstwo Sprawiedliwości wskazywało, że decyzja ta została podjęta po zapoznaniu się z apelem 180 sędziów i po analizie dokumentów dotyczących sytuacji sądu i okoliczności powołania na jego kierownika sędziego Bartłomieja Migdy.
„Ich analiza wskazuje, że o jego nominacji zadecydowały względy pozamerytoryczne, w tym głównie poparcie, jakiego udzielił kilku członkom nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa” – przekazało ministerstwo w komunikacie, dodając, że podobne kryteria zadecydowały o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie, sędziów Piotra Kowalskiego i Michała Puzy. W odniesieniu do sędzi Ireny Bochniak resort wskazał m.in., że od stycznia 2022 r. jest członkiem ukształtowanej w niewłaściwy sposób Krajowej Rady Sądownictwa.
Sądy okręgu krakowskiego to z kolei w ocenie ministra sprawiedliwości „wręcz modelowy przykład układu, w którym w okresie ostatnich pięciu lat o awansach na stanowiska kierownicze decydowały nie względy merytoryczne, czy doświadczenie menedżerskie kandydatów, ale układ personalnych powiązań, a także wzajemna wymiana przysług”.
Wszczynając procedurę odwołania prezesów i wiceprezesów, minister zawiesił ich w pełnieniu czynności.
(PAP)