„Bomba w walizce” – na lotnisku nawet sobie tak nie żartuj, bo nigdzie nie polecisz

Grzegorz Skowron
Fot. www.karpacki.strazgraniczna.pl

Żarty o bombie są niedopuszczalne, także na lotnisku w Balicach. Przekonał się o tym 45-letni mieszkaniec Krakowa. Za głupi żart o bombie w bagażu nie tylko zapłacił 500 zł mandatu, ale także nie wsiadł do samolotu, którym odlecieć.

- reklama -

W poniedziałek do Wielkiej Brytanii chciał lecieć 45-letni Polak. W trakcie kontroli bezpieczeństwa na pytanie zadane przez pracownika Służby Ochrony Lotniska, co zawiera jego bagaż, mężczyzna odpowiedział: „bombę”. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych obywatel RP oświadczył, że był to głupi żart i przeprasza. Uruchomiono jednak całą procedurę, w bagażach 45-latka z Krakowa nie stwierdzono żadnych niebezpiecznych urządzeń ani przedmiotów. Mężczyznę ukarano grzywną w drodze mandatu karnego kredytowanego w wysokości 500 zł w związku z naruszeniem Ustawy Prawo Lotnicze. Żartowniś stracił podwójnie, gdyż musiał przełożyć zaplanowaną podróż – za głupi żart nie został wpuszczony na pokład samolotu, na który miał bilet.

- REKLAMA -

Lotniskowa Straż Graniczna apeluje też do podróżnych, aby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. – Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragniony urlop. Informujemy, że każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Związane jest to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa – Justyna Drożdż z karpackiego oddziału SG.

- Advertisement -

A okres wakacyjny to wzmożone podróże, a co za tym idzie większa liczba interwencji minersko – pirotechnicznych funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, pełniących służbę na krakowskim lotnisku. W niedzielę późnym wieczorem i w poniedziałek rano funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych PSG w Krakowie –Balicach trzykrotnie podejmowali działania związane z minersko-pirotechnicznym rozpoznaniem pozostawionych przez podróżnych bagaży.

Pierwszą z walizek znaleziono w damskiej toalecie, znajdującej się na hali ogólnodostępnej Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach. Drugą walizkę roztargniony pasażer pozostawił na jednym z pięter parkingu wielopoziomowego. Natomiast trzeci bagaż pozostawiono bez opieki w jednym ze sklepów na ogólnodostępnym terminalu.

– W każdym z przypadków funkcjonariusze SG poszerzyli strefę bezpieczną, którą wcześniej wyznaczyli pracownicy Służby Ochrony Lotniska. W czynnościach użyto: kombinezon antywybuchowy,  urządzenie do wykrywania śladowych ilości i par. Po dokonaniu sprawdzeń przy użyciu specjalistycznego sprzętu, bagaże zostały sprawdzone manualnie i uznane za bezpieczne – w ich środku nie ujawniono w nich żadnych materiałów, ani urządzeń wybuchowych. W walizkach znajdowały się rzeczy osobiste oraz odzież. Po zakończeniu czynności oba bagaże zostały przekazane wartownikom SOL relacjonuje Justyna Drożdż.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *