W kolejny weekend lutego sprawdzamy co dzieje się w Krakowie. Zapraszamy na przegląd wydarzeń kulturalnych. Nie siedźże w domu!
Słuchowisko Daleko i Blisko. Baśnie i legendy ukraińskie dla dzieci z muzyką na żywo
25 lutego w Pałacu Potockich na Rynku Głównym 20 Fundacja FINE.ngo, Miasto Kraków, KBF, Pałac Potockich oraz Tygodnik Powszechny zapraszają na rodzinny spektakl narracyjny, na który złożą się stare ukraińskie baśnie i legendy z żywą muzyką. Powędrujemy wspólnie przez step, zajrzymy do średniowiecznego Kijowa, przypatrzymy się rosnącym w górę Karpatom. Spotkamy dzielnych chłopaków i bardzo sprytne dziewczyny, a także straszne smoki, olbrzymów i inne istoty nie z tego świata. Przygód i zagadek do odgadnięcia będzie co niemiara, a kto wie, może i zaśpiewamy coś wspólnie!
Niech mali zabiorą dużych, a duzi – małych, żeby się na tę podróż porządna drużyna zebrała! A przewodnikami po świecie baśni i opowieści będą: Katarzyna Jackowska-Enemuo (opowieści, śpiew i akordeon), Iga Wasilewska (skrzypce i śpiew) oraz Merse Varga (bębny i instrumenty perkusyjne).
Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki możliwe do pobrania ze strony kbf:bilety.
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695679,,sluchowisko_daleko_i_blisko__basnie_i_legendy_ukrainskie_dla_dzieci_z_muzyka_na_zywo.html
Spotkanie promocyjne książki: Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm
25 lutego w ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4 odbędzie się spotkanie promocyjne książki „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm”. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku to najnowszy całościowy przewodnik po dwudziestowiecznej architekturze Krakowa – miasta, które wbrew swemu historycznemu mitowi, jest wspaniałą galerią architektonicznych modernizmów.
Przewodnik wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu prowadzonego przez Fundację Instytut Architektury od 2014 roku.
Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z autorkami i autorami publikacji, wysłuchania wykładu wprowadzającego dr Michała Wiśniewskiego oraz nabycia samej publikacji w atrakcyjnej cenie.
Spotkanie poprowadzi Filip Springer.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695676,,modernizm__socrealizm__socmodernizm_i_postmodernizm_.html
Gala AMKP w Operze
25 lutego Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i Opera Krakowska serdecznie zapraszają na uroczystą galę z udziałem studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego AMKP.
Adepci sztuki śpiewaczej zaprezentują umiejętności zdobywane i szlifowane podczas lat nauki w krakowskiej Alma Mater; dla wielu z nich będą to pierwsze kroki na scenie teatru operowego oraz pierwsza okazja do współpracy z uznanymi artystami i realizatorami. Młodym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją prof. Piotra Sułkowskiego; koncert wyreżyseruje Wojciech Graniczewski, zaś o dobór kostiumów i rekwizytów dba Bożena Pędziwiatr. Tegoroczna gala jest kolejnym przykładem twórczej współpracy pomiędzy Operą Krakowską a Akademią Muzyczną, wspierającej rozwój artystyczny i zawodowy przyszłych pokoleń śpiewaków.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695634,,gala_amkp_w_operze.html
Kabaret Piwnicy pod Baranami
25 lutegoPiwnica pod Baranami, Rynek Główny 27 zaprasza na Kabaret Piwnicy pod Baranami. Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na które przybywa publiczność z całej Polski i z zagranicy. Niezmiennie przyciąga niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i wspaniałe pieśni kompozytorów Piwnicy pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i innych.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695418,,kabaret_piwnicy_pod_baranami.html
Paulina Potocka w Kwadracie
26 lutego w klubie Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1 odbędzie się stand- up Pauliny Potockiej. Paulina Potocka– stand-uperka, solistka, kobieta eksperymentalna. Osoba, wobec której bardzo świadomie używa się słowa „temperament”. Swoje występy buduje przede wszystkim na abstrakcyjnym poczuciu humoru. Nie szokuje. Nie budzi kontrowersji. Podobno nie jest klasycznym stand-upem. Zadziwia swoją dynamiką, a raczej jej brakiem. Slow comedy to jej charakterystyczny styl, rzadko spotykany w Polsce. Zanurzy nas w swojej formie. Przeprowadzi przez światy, które często nie istnieją. Jej stand-up zadziwia. Wstrząsa. Nie pozostawia obojętnym. Po jej występie nic już nie będzie takie samo. Paulina otrzymała wiele wyróżnień na festiwalach komediowych. W 2017 roku została po raz drugi „Królową Łgarzy” w Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni, dzięki temu fragmenty jej programu można było usłyszeć w Radiowej Trójce.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695565,,paulina_potocka_w_kwadracie.html
Koncerty Espresso
26 lutego w Pałacu Krzysztofory odbędzie spotkanie muzyczne pod wspólną nazwą Koncerty Espresso. Zapoczątkowane w 2022 roku przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia kameralne spotkania muzyczne pod wspólną nazwą Koncerty Espresso w 2023 roku odkrywają nowe miejsca i dostarczają wszystkim poszukującym artystycznych doznań jeszcze więcej koncertowych emocji. które rozbrzmiewają w murach krakowskich muzeów w otoczeniu dzieł sztuki. Mistrzowie muzyki, wyjątkowe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, a wszystko to w niecodziennej konwencji spotkania przy kawie. Najbliższa okazja do obcowania z muzyką kameralną przy filiżance najlepszej kawy to lutowe spotkanie w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory, oddziału Muzeum Krakowa. Tym razem tematem spotkania będą utwory napisane i zaaranżowanie na dwoje skrzypiec.
Espresso w Krzysztoforach:
Piotr Marciak skrzypceMarta Nowak skrzypceLouis Spohr Duo concertante D-dur op. 67 nr 2
Jean-Marie Leclair Sonata na dwoje skrzypiec C-dur op. 3 nr 3
Andrzej Kurylewicz Temat z serialu Polskie drogi (opr. Piotr Marciak)
Dzięki Koncertom Espressow samo południe w różnych oddziałach krakowskich muzeów brzmią dźwięki muzyki klasycznej rozpisanej na smyczkowe brzmienie Sinfonietty Cracovii. Około trzydziestominutowy koncert połączony jest z krótką prezentacją zjawiska artystycznego w wykonaniu ekspertów. Na uczestników koncertu przygotowana czekarównież filiżanka ulubionej kawy – wszystko po to, aby żyjącym w codziennym pędzie mieszkańcom Krakowa zaoferować choćby chwilę wytchnienia w bliskości sztuki. Patronem medialnym cyklu jest RMF Classic.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695448,,koncerty_espresso.html
Koncert dla Pokoju. Poeci polscy z Ukrainą w sercu
26 lutego w Kościele św. św. Katarzyny i Małgorzaty, odbędzie się Koncert charytatywny Koncert dla Pokoju. Poeci polscy z Ukrainą w sercu w krakowskim kościele św. Katarzyny będzie upamiętnieniem rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.
Leszek Długosz – poezja
Krakowska Młoda Filharmonia – orkiestra ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie
Tomasz Chmiel – dyrygent
Jolanta Janus – prowadzenie
A. Dvořák IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata”
G. Fauré Pavane
Celem przedsięwzięcia jest zebranie środków dla lwowskich placówek niesienia pomocy chorym prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa: hospicjum, czyli Dom Miłosierdzia Bożego w Brzuchowicach-Lwowie, oraz ośrodek pomocy społecznej przy ul. Tatarbunarskiej we Lwowie. Pomysłodawczynią i zarazem organizatorką koncertu jest Jolanta Janus i jej firma Ars et Artificem aktywnie działająca od początku wojny na rzecz niesienia pomocy humanitarnej ludności ukraińskiej. Organizatorka wraz z krakowskimi artystami: poetą Leszkiem Długoszemoraz dyrygentemKrakowskiej Młodej Filharmonii Tomaszem Chmielem i jego orkiestrą przygotowuje wydarzenie artystyczne oparte o muzykę symfoniczną i narrację poetycką krakowskiego barda.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1695732,,koncert_dla_pokoju__poeci_polscy_z_ukraina_w_sercu.html
XIV Dni Komedii dell’Arte
OD poniedziałku, 20 lutego 2023 – do niedzieli, 26 lutego 2023
Kraków po raz 14. obchodzi Dni Komedii dell’Arte – międzynarodowe święto teatru ludowego rodem z Włoch.
Jak piszą organizatorzy „Przed nami kolejne, XIV Dni Komedii dell’Arte. W nadchodzacej edycji skupiamy się na edukacji naszej widowni, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. Z tego powodu zaplanowaliśmy specjalne lekcje teatralne o komedii dell’arte skierowane właśnie do szkół. Lekcjom towarzyszyć będą broszury w formie zeszytu, które młodzież dostanie po wydarzeniu i będzie mogła je wypełnić z nauczycielami, aby utrwalić wiadomości.
Rozumiejąc, że coraz większa ilość osób korzysta z sieci, stworzyliśmy cykl impresji filmowych – „Komedia dell’Arte w Krakowie”. Są to krótkie filmy ukazujące komediowe typy i postaci w przestrzeni dzisiejszego Krakowa. Nagrania będą później prezentowane na portalach społecznościowych oraz w serwisie internetowym YouTube. Takie działanie ma na celu dodatkowe przybliżenie postaci dell’artowskich oraz oswojenie się z nimi potencjalnej publiczności.
24 lutego 2023 roku mija dokładnie 10 lat od pierwszej premiery Trupy KOMEDIANTY – spektaklu Sąsiadka. Chcemy reaktywować to przedstawienie i w nowej odsłonie zaprezentować publiczności podczas Dni Komedii. Pragniemy także powrócić do tradycyjnych już otwartych warsztatów komedii. To doskonała okazja, aby w praktyce przekonać się, jak bardzo złożona jest praca komedianta.
Aby dodatkowo uatrakcyjnić święto komedii, chcielibyśmy w przestrzeni Teatru Praska 52 na czas trwania Dni Komedii stworzyć wystawę masek i rekwizytów komedii dell’arte.
Komedia dell’arte jest naszym wspólnym europejskim dziedzictwem, z którego wszyscy czerpiemy często zupełnie nieświadomie. Wierzymy, że po raz kolejny uda nam się pokazać, że sztuka ta jest nadal żywa i ma w Krakowie kontynuatorów swojej wspaniałej tradycji”.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/46546-krakow-xiv-dni-komedii-dellarte