LajkBike w Krakowie. Najemcy rowerów elektrycznych mogą zostać wybrani w drodze losowania

Grzegorz Skowron
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Już za kilka tygodni, najprawdopodobniej po Świętach Wielkanocnych, w Krakowie będzie można – na miesiąc lub dłużej – wynająć rower. Miejska wypożyczalnia rowerów LajkBike będzie dysponować 500 rowerami tradycyjnymi i 250 elektrycznymi. Najemcy tych ostatnich mogą zostać wybrani w drodze… losowania.

- reklama -

Rada Miasta Krakowa już zatwierdziła stawki opłat za najem długoterminowy rowerów z miejskiej wypożyczalni LajkBike. Za rower tradycyjny najemca zapłaci 29 złotych miesięcznie. Miesięczna opłata za rower elektryczny to 79 złotych, ale przy limicie przejechanych kilometrów do 900 w ciągu miesiąca. Jak tłumaczą urzędnicy, chodzi o to, by tych rowerów nie wynajęły osoby dowożące na rowerach żywność czy świadczące usługi kurierskie. Opłat miesięczna za wynajem roweru elektrycznego bez limitu przejechanych kilometrów wyniesie 449 złotych.

- REKLAMA -

Chętni do skorzystania z tej oferty muszą jeszcze trochę poczekać na szczegółowe regulacje, a przede wszystkim na ustalenie zasad, komu zostanie wynajęty rower, jeśli chętnych będzie więcej. – O ile w przypadku rowerów standardowych zakładamy, że chętnych nie będzie więcej niż mamy takich jednośladów, to jednak spodziewamy się, że wniosków o wynajem rowerów elektrycznych będzie więcej niż tych rowerów – przyznaje Łukasz Franek, dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. – Zwłaszcza że na samym początku rowerów elektrycznych będzie mniej, dopiero w czerwcu powinniśmy ich mieć 250 – dodaje dyrektor Łukasz Franek.

- Advertisement -

I co w sytuacji, gdy chętnych na rower elektryczny będzie więcej niż rowerów w miejskiej wypożyczalni LajkBike? Urzędnicy zastanawiali się nad wprowadzeniem zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. – Uznaliśmy jednak, że system informatyczny może się zablokować i że limit wyczerpie się natychmiast po uruchomieniu naboru. Dlatego pod uwagę bierzemy przede wszystkim wybór najemców w drodze losowania – mówi dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Zaznacza, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Już wiadomo, że rower będzie można wynająć maksymalnie na trzy miesiące. – Chcemy, aby rotacja rowerów była jak najwyższa i aby jednoślady nie były „blokowane” zbyt długo przez jednego użytkownika – tłumaczą urzędnicy. Bo wypożyczalnia ma na celu przede wszystkim stworzenie możliwośćc sprawdzenia przez krakowian, czy dojazd rowerem do pracy lub szkoły jest dla nich korzystny, a w konsekwencji podjęcie decyzji o zakupie roweru na własność.

rower LajkBike 3
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Najemcy rowerów w ramach abonamentu otrzymają też bezpłatny serwis w przypadkach usterek czy innych niezawinionych kłopotów z rowerem. Do ich dyspozycji będzie warsztat w Płaszowie, przy ul. Przewóz, w ramach którego pracownicy ZTP zajmą się serwisowaniem pojazdów (LajkBike’a, ale też z systemu Park-e-Bike i miejskich rowerów do przewozu towarów).

Miejska wypożyczalnia rowerów LajkBike, z wynajmem długoterminowym (na co najmniej miesiąc) to pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane w Polsce.

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *