Lawina wniosków do planu ogólnego. Dominują domy jednorodzinne i zieleń

Grzegorz Skowron
Fot. screen telewizja Krakow.pl

Urząd Miasta został zasypany wnioskami do planu ogólnego. Do 28 czerwca wpłynęło ich ok. 16,5 tys., a można je było składać do 30 czerwca, więc ostateczna liczba uwag może nawet przekroczyć 20 tysięcy. Dominują wnioski o o wyznaczenie stref pod zabudowę jednorodzinną oraz zachowanie terenów zielonych i ogródków działkowych.

- reklama -

Jak informuje magistrat, około 16,5 tys. wniosków do planu ogólnego wpłynęło drogą elektroniczną oraz tradycyjną do Urzędu Miasta Krakowa do 28 czerwca. Planiści podkreślają, że nie jest to jednak ostateczna liczba wszystkich wniosków, ponieważ drogą elektroniczną formularze mogły spływać dłużej, do 30 czerwca. W ostatni weekend czerwca do Urzędu Miasta Krakowa elektronicznie dotarło około 1400 maili zawierających wnioski do planu ogólnego, przy czym liczba ta nie jest równoznaczna z liczbą wniosków, gdyż w pojedynczym mailu może znajdować się większa liczba uwag.

- REKLAMA -

– Tak duża liczba wniosków pokazuje, że mieszkańcy są zainteresowani współtworzeniem planu ogólnego oraz wpływem na to jak będzie wyglądać miasto w przyszłości – podkreślają urzędnicy magistratu.

- Advertisement -

Do tej pory zespół opracowujący dokument planu ogólnego zarejestrował już ok. 8,5 tys. wniosków, czyli połowę. Dominują w nich wnioski o strefę SJ (strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną) lub wskazanie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, stanowią ok. 40% wniosków (ok. 2800 wniosków zarejestrowanych) oraz wnioski o tereny zieleni oraz o zachowanie rodzinnych ogrodów działkowych, stanowią ok 32% (ok. 2 200 wniosków zarejestrowanych). Tereny wielorodzinne stanowią ok. 7% (ok. 500 wniosków zarejestrowanych). Pozostałe – ok. 21% – dotyczą przeznaczenia poszczególnych obszarów miasta pod tereny parkingów z zielenią, tereny usługowe, usług z zielenią czy tereny komunikacyjne.

Najwięcej wniosków zostało złożonych przez osoby prywatne – 8150 wniosków zarejestrowanych, które wnioskowały w zakresie swoich nieruchomości. Formularze składały też instytucje, organizacje, firmy, rady dzielnic. najwięcej wniosków już zarejestrowanych dotyczy obszaru dzielnicy VIII Dębniki.

plan dzielnice wnioski
Lawina wniosków do planu ogólnego. Dominują domy jednorodzinne i zieleń 3

Co dalej?

Teraz wnioski będą analizowane i sprawdzane pod kątem merytorycznym, a następnie powstanie zarządzenie  prezydenta, w którym zostanie przedstawiony wykaz wniosków wraz z propozycją ich rozpatrzenia i uzasadnieniem. W tym czasie także zostanie przedstawiony projekt planu.

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt ostatniej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *