Ponad 2,1 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem i podtopieniami odnotowali we wtorek do godz. 21 strażacy – poinformował rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. W Małopolsce strażacy interweniowali 575 razy.
Aktualnie stan alarmowy przekroczony jest na Wiśle w Jawiszowicach, zaś stan ostrzegawczy na Szreniawie w Biskupicach. Niektóre samorządy ogłosiły na swoim terenie pogotowia przeciwpowodziowe; to powiat myślenicki, gminy: Wiśniowa, Kęty, Brzeszcze, Raciechowice, Sułkowice, Skawina, Iwkowa, Uszew, Gnojnik.
PSP od północy 4 czerwca do godzin porannych dziś odnotowała 703 zdarzenia atmosferyczne w Małopolsce, najwięcej Komendy w:
Kraków – 213,
Sucha Beskidzka – 110,
Myślenice – 88,
Oświęcim – 48,
Wieliczka – 55,
Wadowice – 47,
Olkusz – 38.
Karol Kierzkowski przekazał, że w całym kraju odebrano 2138 zgłoszeń, z czego najwięcej w województwach: śląskim – 1122, małopolskim – 575, lubelskim – 211, podkarpackim – 94, świętokrzyskim – 55 i mazowieckim – 34.
„Obecnie sytuacja w poszczególnych województwa stabilizuje się, w ostatnich godzinach przyrost nowych zdarzeń jest znacznie mniej dynamiczny” – poinformował rzecznik. Dodał, że część jednostek w poszczególnych powiatach jest sukcesywnie odsyłana.
W części województwa małopolskiego obowiązuje trzeci i najwyższy stopień ostrzeżenia IMGW przed silnym deszczem z burzami. Prognozowane i obserwowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 90 do 110 mm. Opadom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują natomiast w południowej części województwa podkarpackiego.
Z kolei alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w części województwa lubelskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 do 35 mm.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
Z kolei ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.
(PAP) (AI GEG)