Ad image

Możliwe wejście na północną część cmentarza w Trzebini

Grzegorz Skowron
Trzebinia, 20.09.2022. Na zdjęciu z drona zapadlisko na miejskim cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Od poniedziałku dostępna dla odwiedzających jest północna, niezagrożona zapadliskami cześć cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II – przekazała parafia w Trzebini-Sierszy. We wrześniu zeszłego roku w południowej części nekropolii zapadła się ziemia wchłaniając ok. 40 grobów.

- reklama -

Od tego czasu korzystanie z cmentarza było ograniczone – wstęp miały tam tylko osoby prowadzące niezbędne prace konserwacyjne oraz zabezpieczające, a możliwość pochówku była uzależniona od położenia grobu.

- REKLAMA -

O zniesieniu zakazu poinformowała Parafia Niepokalanego Serca NMP w Trzebini–Sierszy na swojej stronie internetowej. Zgodnie z informacją, od poniedziałku dostępna jest dla odwiedzających północna, niezagrożona część parafialnego cmentarza. Wejście na nią jest możliwe przez bramę od strony ul. Jana Pawła II.

- Advertisement -

„Bardzo prosimy, by zastosować się do umieszczonego na cmentarzu oznakowania i nie wchodzić na zagrożoną zapadliskami południową część cmentarza, która została oddzielona taśmą ostrzegawczą” – zaznaczyli przedstawiciele parafii.

W tym miesiącu na użytkowanie północnej części cmentarza parafialnego w Trzebini-Sierszy zezwoliła Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która odpowiada za szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego „Siersza”. SRK uznała po analizie dokumentacji górniczej, że jest to teren bezpieczny. Większa część nekropolii wciąż jest niebezpieczna i pozostanie ogrodzona taśmą.

Zapadnięcie się części cmentarza i wchłonięcie ponad 40 grobów we wrześniu ubiegłego roku zapoczątkowało serię zapadlisk, o których stało się głośno. Wcześniej, przez 20 lat od likwidacji kopalni, zapadliska występowały sporadycznie, a od 2021 roku zjawisko to nasiliło się.

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego „Siersza” działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą stale wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry oraz gliny.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *