Ad image

Muzeum Auschwitz organizuje Akademię Wolontariusza

Grzegorz Skowron
Fot. Wikipedia

Ruszył nabór do tegorocznej Akademii Wolontariusza, którą na przełomie września i października organizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz – podała placówka. Uczestnicy będą pomagali w archiwum.

- reklama -

W programie zaplanowano rozszerzone zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz, a także zajęcia prowadzone przez historyków i edukatorów muzeum. Główna część odbędzie się jednak w archiwum.

- REKLAMA -

„W tym roku wolontariusze będą wprowadzali do głównej bazy danych oraz indeksowali jedną z częściowo zrekonstruowanych list transportowych, a mianowicie listę 750 więźniów przeniesionych 25 sierpnia 1944 roku z Auschwitz do KL Neuengamme. W transporcie znajdowali się głównie elektromonterzy, ślusarze i kierowcy, którzy po przeniesieniu w większości zostali zatrudnieni przy montażu silników i gąsienic w pojazdach wojskowych” – podała Anna Jawień z zespołu do spraw integracji danych i informacji o ofiarach KL Auschwitz.

- Advertisement -

Efekty pracy wolontariuszy zostaną przedstawione w postaci prezentacji losów więźniów Auschwitz wybranych przez uczestników Akademii.

Katarzyna Marcak, kierująca biurem wolontariatu w centrum edukacji, zauważyła, że w poprzednich edycjach realizowanych on-line wzięły udział osoby między innymi z Polski, Stanów Zjednoczonych, Australii, Macedonii, Francji, Niemiec, Bułgarii i Malezji. „To pokazuje, że projekty realizowane przez muzeum docierają do bardzo wielu miejsc, a co najważniejsze wiele osób chce się w nie włączać” – powiedziała.

Zajęcia Akademii odbędą się od 28 września do 5 października w Muzeum Auschwitz. Prowadzone będą w języku angielskim. Udział jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają wyłącznie koszty przyjazdu i ubezpieczenia. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można kierować do 18 sierpnia za pośrednictwem formularza pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc3NDB_c21ixkbK80_gf_rGANX533uWo_GhSQF8VDeIH_O92Q/viewform.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *