Na wakacje z dzieckiem z odpisem jego aktu urodzenia?

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

Jedziesz z dzieckiem na wakacje? Meldując się w hotelu, pensjonacie, ośrodku wypoczynkowym będziesz musiał udowodnić, że to twoje dziecko. Jak? Kiedyś dzieci były wpisywane do dowodów osobistych, teraz dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo jest akt urodzenia. Czy na każde wakacje z dziećmi trzeba będzie jeździć z odpisem takiego dokumentu?

- reklama -

Trudno to sobie wyobrazić. Ale konieczność udowodnienia, że będziemy mieszkać w hotelu z własnym dzieckiem wynika z tzw. ustawy Kamilka. Wprowadza ona nowe regulacje mające chronić dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym.

- REKLAMA -

Jednym z nowych obowiązków dla właścicieli hoteli, pensjonatów, domów i ośrodków wypoczynkowych będzie weryfikacja pokrewieństwa osoby dorosłej i przebywającego z nim dziecka. Kłopot w tym, że nie wiadomo, jak taka weryfikacja ma wyglądać.

- Advertisement -

Wielu udostepniających miejsca noclegowe nie ma pojęcia o takim obowiązku. A ci, którzy o nim już wiedzą, nie mają z kolei pojęcia, jak skutecznie sprawdzić, że dorosły przywiózł własna pociechę.

Na razie jedyny sposób udowodnienia pokrewieństwa jest przedstawienia aktu urodzenia dziecka razem z własnym dowodem osobistym.

Administracja rządowa dopiero pracuje nad wytycznymi dla hotelarzy. Na szczęście na dostosowanie się do wymogów ustawy Kamilka branża turystyczna (także inne podmioty) ma czas do połowy sierpnia.

Ustawa Kamilka, wprowadzająca standardy ochrony małoletnich, weszła w życie 15 lutego 2024. Na wdrożenia tych standardów dano wszystkim pół roku, a więc termin stosowania nowych przepisów to 15 sierpnia 2024. W Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich, złożony z ekspertów – przedstawicieli rożnych instytucji (innych ministerstw, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, jednostek samorządu terytorialnego). Do zadań tego zespołu należy przygotowywanie wytycznych do opracowania standardów i aktualizowanie tych wytycznych co 2 lata. Obecnie pracuje jedenaście grup roboczych, które przygotowują wskazówki wraz z przykładowymi wzorami standardów dla różnych rodzajów placówek/działalności (żłobków, szkół, przedszkoli, hoteli, świetlic). 

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *