Nie siedźże w domu! Propozycje na weekend w Krakowie

Milena Majewska

Co w ten weekend możemy wam polecić w Krakowie?

- reklama -

Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok & Roll

- REKLAMA -

22 kwietnia na scenie Tetru Groteska odbędzie się spektakl „Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok & Roll”

- Advertisement -

Przedstawienie sensacyjno-muzyczne. Opowieść o przyjaźni, poświęceniu, lojalności i odwadze, które zmierzą się ze zdradą, zakłamaniem i żądzą władzy.

W tym nowym, oryginalnym spojrzeniu na dzieło Stanisława Pagaczewskiego uczłowieczony Smok Wawelski staje się bohaterem na miarę naszych czasów, a jego pojazd-amfibia… – właśnie, niech to pozostanie zagadką. Awanturnicza historia detektywistyczna pełna jest grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadzą widzów ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Widowisko barwne, dynamiczne i bogate w sceniczne formy wyrazu. Ciekawa plastyka kostiumów, masek i animacji filmowych oraz wykonywana na żywo muzyka nadaje całości fantastyczny wymiar. Ścieżkę muzyczną stanowią utwory zespołu: Globalne Ocieplenie oraz covery i przeróbki przebojów gwiazd takich jak: The Jackson 5, The Doors, Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles czy wreszcie Elvis Presley. Przedstawienie stanowić będzie wyśmienitą rozrywką dla młodych widzów, którzy dadzą się porwać niezwykłemu rytmowi widowiska. Poruszone w spektaklu, wciąż aktualne, zagadnienia dostarczą wielu powodów do refleksji widzom dorosłym. Spektakl adresowany do widzów od 9 roku życia po… nieśmiertelność. (mat. teatru)

Stanisław Pagaczewski
Reżyseria i adaptacja: Lech Walicki
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Ruch sceniczny: Katarzyna Skawińska
Animacje: Emilia Lany
Muzyka i opracowanie muzyczne: Paweł Kostuj, Janusz Świętoń, Lech Walicki

Obsada: Małgorzata Hachlowska, Oliwia Jakubik, Katarzyna Kuźmicz, Iwona Olszewska, Włodzimierz Jasiński, Paweł Kostuj, Franciszek Muła, Bogdan Nowak, Michał Snarski, Janusz Świętoń, Lech Walicki
Inspicjent: Jan Babula

(Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754166,,porwanie_baltazara_gabki__czyli_smok___roll.html

Kukon: Ogrody w Studio

22 kwietnia w Krakowskim Klubie Studio odbędzie się koncert Kukona. Muzyk zostawił dla fanów wiadomość :” Cześć, tutaj Kukon, a oto moja najważniejsza trasa koncertowa. Trasa, która kończy i zaczyna pewien etap w moim muzycznym życiu. Kolejny raz przejedziemy kraj, aby wspólnie uczcić to, co stworzył Ogrody Mixtape. Tym razem dużo poważniej niż dotychczas, bo po raz ostatni. Jeżeli ta muzyka była z Tobą w lepszych i gorszych chwilach, nie możesz przegapić tak ważnego wydarzenia w jej historii.

Całe Ogrody to jest hołd dla podziemia, do zobaczenia!”

(Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754424,,kukok___ogrody_w_studio.html

Kasia Cygan: Tajemnice w Forcie Borek

22 kwietnia na scenie Fortu Borek odbędzie się koncert Kasi Cygan wraz z zespołem, w składzie: Luka Mazur – fortepian, Adam Kawończyk – trąbki/flety, Max Kowalski – kontrabas, Oleg Dyjak – instrumenty perkusyjne.

Koncert w sferze tekstowej może okazać się lustrem dla wielu słuchaczy, podpowiedzią lub przypomnieniem sobie o czymś szalenie istotnym. W tekstach utworów można odnaleźć wiele recept by zauważyć to, co tak często jest przeoczone i niezauważone. W warstwie muzycznej pojawi się bossa nova, funky, ballada. Będzie lirycznie i z ogniem. W trakcie koncertu usłyszymy m.in. utwory „Noc”, „Droga”, „Samotność”, „Kołysanka”.

(Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754442,,kasia_cygan___tajemnice_w_forcie_borek.html

Wiosenny Festiwal Kulinarny

22 kwietnia w podkrakowskiej Modlicy odbędzie się Wiosenny Festiwal Kulinarny, który od lat gromadzi wielbicieli pysznego, domowego jedzenia. Impreza realizowana jest w konwencji konkursu, dania więc nie dość, że pięknie się prezentują, to jeszcze wyśmienicie smakują. Okraszone są nie tylko przyprawami, ale i wielką miłością podkrakowskich gospodyń do gotowania. Każdego roku wśród pięciu konkursowych dań przygotowywanych przez panie z kół gospodyń wiejskich jedno jest wyjątkowe, tym razem mają to być naleśnikowe wariacje.

(Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754431,,wiosenny_festiwal_kulinarny.html

Botticelli

22 kwietnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się nowa, prapremierowa sztuka Jordana Tannahilla (znanego krakowskiej publiczności ze Spóźnionych odwiedzin) to szalona opowieść o „miłości w czasach zarazy” – czasach, w których społeczeństwo szuka kozła ofiarnego dla odpędzenia swoich lęków w obliczu choroby, która dziesiątkuje kraj.

Florencja, czasy panowania rodu Medyceuszów. Czasy rozkwitu malarstwa, ale także zarazy i buntów społecznych. Hołubiony przez panujących Botticelli dostaje zlecenie namalowania portretu żony Wawrzyńca Medyceusza. Tak powstają Narodziny Wenus, w czym niebagatelny udział ma uzdolniony młodziutki uczeń Botticellego – Leonardo da Vinci. Między mężczyznami rodzi się uczucie… „W dzisiejszych czasach opowieść o miłości może mieć siłę uwolnienia. Dominującymi doświadczeniami ostatnich miesięcy jest lęk i niepewność. Gubiąc się w gąszczu spekulacji i cynicznych manipulacji faktami poszukujemy ostatecznych emocjonalnych deklaracji, które nabierają siłę społecznej przemiany.” mówi reżyser Paweł Świątek.

Na scenie: Karolina Kazoń, Marta Konarska, Mateusz Janicki, Marcin Sianko, Rafał Szumera, Adam Wietrzyński oraz w dublurze: Rafał Dziwisz oraz Grzegorz Łukawski.

Reżyseria: Paweł Świątek

Scenografia, kostiumy i multimedia: Marcin Chlanda

Muzyka: Dominik Strycharski

Tłumaczenie: Marta Orczykowska

(Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754363,,botticelli.html

Osiem gór – pokazy przedpremierowe w Kinie Agrafka

23 kwietnia Kino Agrafka zaprasza na przedpremierowe pokazy filmu „Osiem gór” Felixa van Groeningena, reżysera „Mojego pięknego syna” i „W kręgu miłości”.

Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

„Osiem gór”, najnowszy film twórcy „Mojego pięknego syna”, to ekranizacja bestsellerowej powieść Paola Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie.

„Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości — platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.

(Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754567,,osiem_gor___pokazy_przedpremierowe_w_kinie_agrafka.html

150 lat Miejskiej Straży Pożarnej w Krakowie w fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie ogłasza zbiórkę fotografii związanych z krakowskim pożarnictwem z okazji 150-lecia działalności Miejskiej Straży Pożarnej w Krakowie.

Przekazane fotografie (ich wizerunki cyfrowe) powinny dotyczyć tylko i wyłącznie tematów związanych z krakowskim pożarnictwem. Mogą to być np. zdjęcia prywatne, dokumentacje akcji strażackich (np. akcje gaśnicze, akcje ratunkowe), zdjęcia okolicznościowe z wydarzeń i uroczystości związanych z funkcjonowaniem krakowskiej straży pożarnej oraz jej kadry pracowniczej, fotografie budynków itp. Osoba przekazująca fotografie (ich wizerunki cyfrowe) musi mieć prawa do dysponowania fotografiami.

Przyjmowane fizycznie odbitki do digitalizacji muszą być oryginalne. Reprodukcje oraz odbitki, które posiadają znaczne uszkodzenia, (uszkodzone w co najmniej 20%), i/lub są wyblakłe, nie będą przyjmowane.

Pełny Regulamin do zapoznania się znajduje się na stronie internetowej Muzeum.

Sposób przekazania cyfrowego wizerunku
W przypadku chęci wzięcia udziału w akcji i przekazania wizerunku cyfrowego fotografii zapraszamy do odwiedzenia oddziału MuFo Józefitów w dniu 23 kwietnia i udania się wraz z przyniesionymi przez siebie odbitkami do Pracowni fotograficznej MuFo. Na miejscu Pracownicy Muzeum obejrzą obiekt, a następnie wykonają jego cyfrową reprodukcję. Oryginalna odbitka zostanie zwrócona darczyńcy. Z osobą przekazującą wizerunek cyfrowy fotografii podpisany zostanie stosowny dokument.

Przekazanie cyfrowego wizerunku odbywa się na podstawie Oświadczenia również dostępnego na stronie organizatora akcji.

Muzeum zastrzega sobie możliwość selekcji ofert a w szczególności nieprzyjęcia ofert, które nie będą spełniać opisanych w regulaminie kryteriów.

Wizerunki cyfrowe wszystkich przyjętych fotografii zostaną przekazane Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754693,,150_lat_miejskiej_strazy_pozarnej_w_krakowie_w_fotografii.html

Spotkania z literaturą w CSW Solvay

23 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, w ramach cyklu spotkań z literaturą odbędzie się spotkanie z Katarzyną Jamróz.

Autorka przeczyta własne utwory poetyckie z tomiku Nieprzemyślenia.
Oprawa muzyczna: Szymon Kozikowski – gitara

Galeria Słowa – spotkania z literaturą w CSW Solvay – cykl spotkań z żywym słowem w otoczeniu ekspozycji malarstwa, grafiki i rzeźby. Piękne teksty literackie – poetyckie i prozatorskie – prezentują znane postaci kultury – autorzy, wydawcy, aktorzy.

Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754560,,spotkania_z_literatura_w_csw_solvay.html

Midnight String Quartet w Hali Forum

23 kwietnia w Hali Forum na ul. Konopnickiej odbędzie się koncert Midnight String Quartet. Będzie to wyjątkowy wieczór dla miłośników kina, seriali i muzyki, ponieważ zespół zagra największe przeboje z klasycznych filmów, oraz serialu Bridgerton! Koncert odbędzie się w pięknej i przestronnej Hali Forum, która zapewni idealne miejsce dla pięknych dźwięków i emocji, jakie przyniesie ta wyjątkowa muzyka. Grupa składa się z czterech studentek Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy, które swoją grą zarażają pasją, miłością do muzyki i artystycznym zaangażowaniem.

Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754650,,midnight_string_quartet_w_hali_forum.html

Musicale świata

23 kwietnia w Starej Zajezdni by DeSilva odbędzie się koncert Musicale świata. To znakomita propozycja dla wszystkich wielbicieli piosenek znanych ze scen Broadwayu i z wielkiego ekranu. Podczas koncertu zabrzmią utwory z Upiora w operze, Evity, Dzwonnika z Notre Dame, Króla rozrywki, Skrzypka na dachu, Mamma mia, Grease, Nędzników, Tańca wampirów, Kotów. Wszystko to w wykonaniu artystów teatrów muzycznych w Polsce (wśród nich m.in. Kaja Mianowana, Weronika Bohat-Piotrowska, Anita Steciuk, Damian Aleksander, Tomasz Steciuk), którym akompaniować będzie Orkiestra Straussowska Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Usłyszymy najbardziej znane musicalowe arie, duety i uwertury. Całość programu ubarwią piękne wizualizacje, gra świateł oraz ciekawa narracja. 

Opis organizatorów)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1754503,,musicale_swiata.html

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *