W pierwszy weekend marca sprawdzamy co dzieje się w Krakowie. Najnowszy przegląd wydarzeń kulturalnych. Nie siedźże w domu!
Na koncert, do muzeum a może teatru? Sprawdzamy co dzieje się w Krakowie. Nie siedźże w domu!
Teatr Figurki – „Cieniowanki”
4 marca o godz. 16:00 Teatrze Figur na ul. Sławkowska 14 odbędzie się spektakl teatru cieni dla dzieci „Cieniowanki”. Opis spektaklu :” Czy można urosnąć do sufitu? Czy można zagrać na cieniu tamburyna? Jak zrobić cieniowego dinozaura? Tych pytań mamy mnóstwo, odpowiedzi trochę mniej! Ale uparcie szukamy, sprawdzamy i wymyślamy. W naszym małym laboratorium teatru cieni eksperymentujemy ze światłem, cieniem i naszymi aktorami. Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, rzucamy cienie, gramy na nosie i tamburynie. Nasz spektakl jest jak najlepszy na świecie cieniowy plac zabaw, znajdziecie tu labirynty, zwierzątka, tunele i mnóstwo pomysłów do wspólnej zabawy z Waszymi dzieciakami.”
W założeniu spektakl jest dla dzieci od 3. do 5. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba.
Czas trwania spektaklu: 30 minut + 15 minut zabawy
reżyseria: Dagmara Żabska
obsada: Dagmara Żabska, Tadeusz Dylawerski
muzyka: Andrzej Bonarek
produkcja: Marta Hankus
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/92901/Kraków/Teatr+Figurki+-+%22Cieniowanki%22/
„Imię” – spektakl w Kinie Kijów
4 marca o godz. 18:30 w kinie Kijów na al. Krasińskiego 34 odbędzie się sztuka „Imię”. Francuska sztuka, której ekranizacja ściągnęła do kin rekordową liczbę widzów. Nakręcony w 2013 roku film otrzymał dwa Cezary oraz trzy nominacje (w tym za najlepszy scenariusz adaptowany). Dobrze napisane, dowcipne dialogi i wyraziste postaci, to komediowe atuty „Imienia”, sztuki jednocześnie nie pozbawionej refleksji. Spektakl „Imię” wyprodukowany w 2016 roku, dziś zaliczany jest do najlepszych polskich produkcji. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru, podczas kolacji wyprawianej przez profesora literatury Pierre’a (Szymon Bobrowski) i jego żonę Elisabeth (Małgorzata Foremniak) w ich paryskim mieszkaniu. Zaproszeni goście, to przyjaciel domu, puzonista – Claude (Marcin Hycnar / Mateusz Banasiuk), brat Elisabeth, błyskotliwy przedsiębiorca – Vincent (Wojciech Malajkat) oraz jego dużo młodsza, ciężarna partnerka Anna (Dorota Krempa). W tym gronie przebieg spotkania wydawał się doskonale przewidywalny. Jednak tym razem typowe, drobne sprzeczki przerodzą się w prawdziwą bitwę. A całe zamieszanie wywoła niewinne z pozoru pytanie: Czy macie już jakiś pomysł na imię?
(Opis organizatorów)
Obsada gwarantowana:
Małgorzata Foremniak
Dorota Krempa/Irena Melcer
Szymon Bobrowski
Wojciech Malajkat
Mateusz Banasiuk/Marcin Hycnar/Igor Obłoza
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/84364/Kraków/Imię/
BAJM – Piramidy na niby
4 marca o godz 20:00 w Krakowskim Klunie studio odbędzie się koncert kultowego zespołu Bajm. Polski zespół wykonujący muzykę pop, pop – rockową, założony w 1978 roku w Lublinie zagra koncert „BAJM – Piramidy na niby”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć rockowe brzmienia i piosenki zespołu z dawnych lat.
Zespół BAJM
Beata Kozidrak – vocal
Adam Drath – gitary
Artur Daniewski – gitara basowa
Maria Dobrzańska – instrumenty klawiszowe
Piotr Bielecki – gitara
Krzysztof Nieścior – perkusja
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/90718/Kraków/Bajm/
100 lat polskiej piosenki
4 marca o godz. 19:00 w krakowskim Teatrze Cabaret odbędzie się wydarzenie„100 lat polskiej piosenki”. Opis spektaklu „Lata 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 do 2000 w piosence polskiej . Barwna podróż przez style w muzyce rozrywkowej na przestrzeni stulecia. Całość dopełnią wspaniałe choreografie taneczne ze zmieniającymi się kostiumami z różnych epok. Tango, charleston, swing, rock & roll, disco dance w wykonaniu naszych pięknych tancerek i piosenki naszych dziadków, mam czy te nam współczesne”
Obsada:
-Barbara Lorenzetti
-Diana Kaczor
-Karol Wnuk
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/92490/Kraków/100+lat+polskiej+piosenki/
Kabaret Piwnicy pod Baranami
W sobotę 4 marca Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27 zaprasza na Kabaret Piwnicy pod Baranami. Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na które przybywa publiczność z całej Polski i z zagranicy. Niezmiennie przyciąga niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i wspaniałe pieśni kompozytorów Piwnicy pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i innych
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/38598-krakow-kabaret-piwnicy-pod-baranami
Super Kolos – spotkanie z Ryszardem Pawłowskim
W niedzielę 5 marca o godz. 17:00 w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki odbędzie się spotkanie z Ryszardem Pawłowskim – instruktorem alpinizmu i przewodnikiem górskim.
(Opis organizatorów)
Ryszard Pawłowski – urodzony w Bogatyni w 1950 roku, inżynier elektryk, Instruktor Alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) północnym filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach świata. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.
W roku 2017 na Kolosach w Gdyni jako pierwszy historii został laureatem nagrody Wiecznie Młodzi, a w 2020 odebrał Super Kolosa za całokształt dokonań w górach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 50 letniego stażu w górach.
Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47365-krakow-super-kolos-spotkanie-z-ryszardem-pawlowskim
Spotkania z literaturą w CSW Solvay
5 marca o godz. 17:00 Centrum Sztuki Współczesnej Solvay zaprasza na spotkanie z cyklu Galeria Słowa wiersze Wisławy Szymborskiej- interpretuje Anna Polony.
Cykl spotkań z żywym słowem to spotkania w otoczeniu ekspozycji malarstwa, grafiki i rzeźby. Piękne teksty literackie,poetyckie i prozatorskie – prezentują znane postaci kultury – autorzy, wydawcy, aktorzy.
Anna Polony – interpretacja
Dmytro Holovenko – gitara (Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47526-krakow-spotkania-z-literatura-w-csw-solvay
Serwus Madonna
5 marca o godz. 18:00 w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się recital Janusza Radka, Mai Kleszcz i Katarzyny Groniec. Recital Serwus Madonna z piosenkami z repertuaru Ewy Demarczyk.
Jest to kultowy program koncertowy Janusza Radka, zawierający piosenki kompozytorów Piwnicy pod Baranami:Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Nowaka, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza. Utwory znane m.in. z wykonań Ewy Demarczyk, to nie tylko przypomnienie liryki krakowskiej, ale także hołd złożony krakowskim artystom. Nade wszystko jednak, to pięknie oprawione muzycznie i poetycko historie miłości, namiętności, tęsknot – po prostu życia.
Program Serwus Madonna w 2004 roku doczekał się realizacji telewizyjnej pod tytułem „Niebo złote Ci otworzę”, w tym samym roku trafił na płytę studyjną. Ta właśnie płyta przyniosła artyście nominację do Fryderyka w kategoriach „płyta poetycka” i „wokalista”. Janusz Radek z tym recitalem zagrał w całej Polsce ponad 300 koncertów.
W 2022 roku artysta powraca z projektem w nowej odsłonie. Do współpracy zaprosił dwie wspaniałe wokalistki – Maję Kleszcz oraz Katarzynę Groniec, tworząc z nimiwyjątkowe trio.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/45948-krakow-serwus-madonna
Fisz Emade Tworzywo: Ballady i protesty w Studio
5 marca o godz. 20:00 w Krakowskim Klubie Studio odbędzie się koncert „Ballady i protesty” zespołu Fisz Emade Tworzywo. Jest to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej.
Koncert „Ballady i protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian. Na płycie znajdziemy 18 utworów, w nagraniach których udział wzięli m.in. Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), oraz wokalistka zespołu Shyness! i Rebeka Iwona Skwarek i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/46897-krakow-fisz-emade-tworzywo-ballady-i-protesty-w-studio