Weekend 1-2 kwietnia 2023
W pierwszy weekend kwietnia sprawdzamy, co dzieje się w Krakowie. Najnowszy przegląd wydarzeń kulturalnych. Nie siedźże w domu!
KSU: 45-lecie zespołu w Kwadracie
1 kwietnia Galicja Productions ma zaszczyt zaprosić na jubileuszowe koncerty KSU. Zespół świętować będzie 45-lecie działalności. Wydarzenie odbędzie się w klubie Kwadrat na ul. Skarżyńskiego 1.
KSU to legenda polskiego punk rocka. Zespół powstał pod koniec lat 70. XX w. w Ustrzykach Dolnych. Grupa była jednym z prekursorów ruchu punkowego w Polsce.
Zespół KSU podczas swojej 45-letniej działalności oficjalnie wydał 12 płyt. Oprócz tego ukazało się ponad 30 pirackich i bootlegowych wydawnictw — głównie z materiałami koncertowymi. Grupa początkowo wykonywała alternatywny rock z elementami bieszczadzkich klimatów i z tym nurtem jest powszechnie utożsamiana. Wielkim atutem zespołu jest świetne brzmienie, wypracowane przez lata wspólnego grania, kultowe numery autorstwa Eugeniusza „Siczki” Olejarczyka oraz ogromna energia, którą kapela przekazuje publiczności w czasie koncertów.
Podczas jubileuszowej trasy będzie elektrycznie, akustycznie, a przede wszystkim wspominkowo. KSU wraz z muzykami z zespołu MATRAGONA przypomną swoje największe przeboje stworzone w trakcie 45 lat muzycznej działalności.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739697,,ksu___45-lecie_zespolu_w_kwadracie.html
Pani Bovary. Możliwa historia
1 kwietnia Teatr im. Juliusza Słowackiego (Scena Miniatura (Dom Machin), pl. Świętego Ducha 2) zaprasza na spektakl „Pani Bovary. Możliwa historia” w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej.
Kim jest dzisiaj Pani Bovary? Czy w ogóle jest? Jest! Żoną, matką, kobietą, człowiekiem o wysokim potencjale twórczym, osobą realizującą cudze potrzeby, potrzeby społeczeństwa, nierzadko wierząc, że to jej własne potrzeby. Emma Bovary jest bohaterką tragedii. Młodą osobą chcącą zachować swoje życie, a jednocześnie chcącą to życie opuścić, matką rozdartą między żałowaniem macierzyństwa a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do – być może – szczęścia.
Emma powoli rozpoznaje własne położenie i własną tragedię. Kameralna inscenizacja w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej rewiduje Flaubertowską historię o poszukiwaniu tożsamości w obrębie kobiecych ról, rewiduje rozczarowanie Emmy dotychczasowymi wyborami i stawia pytania o status wyborów podejmowanych przez kobiety w kontekście oczekiwań i schematów społecznych.
Obsada:
Alina Szczegielniak
Marta Waldera
Mateusz Bieryt
Jerzy Światłoń
Autor: Gustave Flaubert
Adaptacja: Gosia Jakubowska Raczkowska, Zdenka Pszczołowska
Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska
Dramaturgia: Gosia Jakubowska Raczkowska, Zdenka Pszczołowska
Scenografia i kostiumy: Julia Basista
Muzyka: Kamil Tuszyński
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739560,,pani_bovary__mozliwa_historia_.html
Kabaret Piwnicy pod Baranami
1 kwietnia Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27 zaprasza na Kabaret Piwnicy pod Baranami. Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na które przybywa publiczność z całej Polski i z zagranicy. Niezmiennie przyciąga niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i wspaniałe pieśni kompozytorów Piwnicy pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i innych.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739542,,kabaret_piwnicy_pod_baranami.html
Patrycja Markowska w Studio
1 kwietnia w Krakowskim klubie Studio odbędzie się koncert Patrycji Markowskiej – artystki, hippiski. Ma ona jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej.
Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne z hasłem Peace& Love towarzyszą jej od zawsze. Od lat skupia się na tym, by swojej widowni co raz prezentować nową muzykę. Wydała 9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Kochając twórczą pracę – bardzo chętnie gra z innymi artystami. Występowała z takimi twórcami, jak Tanita Tikaram, Leszek Możdżer, Artur Gadowski, Ray Wilson czy najważniejszy artysta w jej życiu – Grzegorz Markowski. Występuje z zespołem w składzie: Maciej Mąka (gitara, śpiew), Krzysztof Siewruk (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja).
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739667,,patrycja_markowska_w_studio.html
Scream Inc.: Metallica & Symphony w ICE Kraków
2 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się koncert zespołu Scream Inc. Grupa, która zyskała międzynarodowe uznanie jako najlepszy tribute band zespołu Metallica, powraca z koncertami ze specjalnym udziałem orkiestry symfonicznej z Odessy pod batutą Vitalija Kovalchuka.
Od 2008 roku zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w takich krajach, jak Niemcy, Austria, Czechy, Estonia, Grecja, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Polska i Ukraina, wyprzedając sale koncertowe. Wyjątkowe wydarzenie, na którym będzie można usłyszeć utwory Metalliki z albumu S&M (1999) w aranżacjach opracowanych przez Michaela Kamena oraz utwory The Unforgiven oraz The Unforgiven II w aranżacji Andriya Liutyi, perkusisty zespołu! Co więcej, Scream Inc. zakończy każdy koncert kilkoma wybranymi utworami z szerokiego katalogu Amerykanów w oryginalnych, albumowych wersjach!
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739730,,scream_inc____metallica___symphony_w_ice_krakow.html
Krakowski Salon Poezji
2 kwietnia Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, zaprasza na spotkanie z poezją: o godz. 12.00 w Sali Heleny Modrzejewskiej. Salon Wielkanocny, w trakcie którego zabrzmią, między wieloma innymi, także wiersze Cypriana Kamila Norwida, Leopolda Staffa oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Interpretacji poezji dokonają Anna Dymna, Anna Radwan, Marcin Kalisz i Krzysztof Orzechowski. Muzycznie będą im towarzyszyć Halina Jarczyk (skrzypce), Michał Półtorak (skrzypce), Mariusz Pędziałek (obój) oraz Józef Michalik (kontrabas).
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739558,,krakowski_salon_poezji.html
Maria Peszek w Fortach Kleparz
2 kwietnia o godz. 18:00 w Fortach Kleparz odbędzie się koncert Marii Peszek. W tym dniu również odbywa się koncert Natalii Przybysz, na który obowiązuje osobny bilet bądź karnet na obydwa koncerty.
Plan dnia:
17.30 – otwarcie bram na koncert Maria Peszek
18.00 – Maria Peszek
20.00 – otwarcie bram na koncert Natalia Przybysz
20.30 – Natalia Przybysz
Restobar Forty Kleparz czynny jest od 12.00 i nie obowiązują bilety wstępu.
Bilety do nabycia w Going.pl oraz w dniu koncertu w klubie.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739694,,maria_peszek_w_fortach_kleparz.html
Koncerty Espresso
2 kwietnia w Muzeum Podgórza, na ul. Limanowskiego 51 odbędzie się jeden z serii koncertów Espresso. Zapoczątkowane w 2022 roku przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia kameralne spotkania muzyczne pod wspólną nazwą Koncerty Espresso w 2023 roku odkrywają nowe miejsca i dostarczają wszystkim poszukującym artystycznych doznań jeszcze więcej koncertowych emocji. które rozbrzmiewają w murach krakowskich muzeów w otoczeniu dzieł sztuki. Mistrzowie muzyki, wyjątkowe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, a wszystko to w niecodziennej konwencji spotkania przy kawie.
2 kwietnia 2023, 12.00
Espresso z portretem skrzypaczki
Justyna Duda-Krane skrzypce
Katarzyna Balas skrzypce
Elżbieta Gromada altówka
Monika Krasicka-Gajownik wiolonczela
Ralph Vaughan Williams Kwartet smyczkowy nr 1
Hans Zimmer The Battle/Now we are free z filmu Gladiator
Drugie spotkanie między światem fotografii a muzyką klasyczną – czyli Espresso w MuFo – poświęcone będzie muzyczności fotograficznego medium. Punktem wyjścia do tego wyjątkowego koncertu kameralnego będzie – zaproponowane przez kustosza Muzeum Fotografii ujęcie wątków muzycznych w eksponatach z wystawy czasowej: między innymi Portretu Wandy Wiłkomirskiej autorstwa Benedytka J. Dorysa. W rozmowie z dyrektor muzyczną RMF Classic Magdaleną Wojewodą-Mleczko Marek Janczyk z MuFo opowie także o twórcach opowiadajacych o muzyce za pomocą obiektywu (m. in. o Wojciechu Plewińskim). Muzyczną oprawę dla niedzielnego koncertu stanowić będą dwa przepiękne utwory: kwartet R.V. WIlliamsa oraz słynny temat z filmu Gladiator autorstwa Hansa Zimmera w wykonaniu kameralistek Sinfonietty Cracovii.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1739581,,koncerty_espresso.html