Nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Kraków dołącza do miast z nocną prohibicją

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

Kraków dołącza do miast, w których obowiązuje nocna prohibicja. Od 1 lipca zaczynają obowiązywać ograniczenia w sprzedaży detalicznej alkoholu. Mocnych trunków nie będzie można kupić w sklepach od północy do godz. 5.30. Zakaz nie dotyczy pubów i lokali gastronomicznych.

- reklama -
Ad image

Od lipca w godz. 0.00 – 5.30 alkoholu nie można kupić w w sklepach spożywczych, supermarketach, hipermarketach, na stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych, sklepach z produktami specjalistycznymi, np. winiarskich, domach handlowych, sklepach dyskontowych, punktach sprzedaży detalicznej przy hurtowniach. Z dobrowolnych deklaracji przedsiębiorców wynika, że całodobową sprzedaż alkoholu z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadziło do tej pory ok. 300 punktów na terenie całego miasta, co stanowi ok. 20% łącznej liczby punktów sprzedaży detalicznej. To one muszą się zamknąć na kilka godzin w nocy albo – przy całonocnym handlu – wprowadzić takie zmiany, by np. w sklepach samoobsługowych kupujący nie mieli dostępu do piwa, wina czy mocniejszych trunków.

- REKLAMA -

Głównym powodem wprowadzenia zakazu handlu alkoholem w nocy są burdy i naruszenia ciszy nocnej przez dotychczasowych klientów całodobowych sklepów z alkoholem. Ten problem szczególnie odczuwalny jest jest w ścisłym centrum Krakowa, gdzie wychodzący z barów i pubów często na „dobicie się” kupują alkohol w nocnym sklepie i ruszają z nim na spacer po mieście.

- Advertisement -

Kraków nie jest wyjątkiem w zakresie nocnej prohibicji. Ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wprowadziły m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane, Skawina. W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45%) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4%). Ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych obowiązują w wielu krajach europejskich m. in. w Irlandii, Portugalii, Litwie, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwie oraz Norwegii.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *