Nowa komenda Straży Pożarnej w Wieliczce otwarta

Grzegorz Skowron
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Nowa siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce otwarta! Na strażnica zlokalizowana jest w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 94 i ul. Powstania Styczniowego. Komenda Powiatowa PSP w Wieliczce jest częścią większego kompleksu – 17 lipca 2023 r. uroczyście otwarto tam nową siedzibę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- reklama -

Budynek został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to część garażowa i warsztatowa, stacja serwisowa aparatów ochrony układu oddechowego oraz myjnia. Druga część budynku została przeznaczona na biura, pomieszczenia socjalne i szkoleniowe, a także ściankę wspinaczkową oraz siłownię. Nie zabrakło również sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

- REKLAMA -

Całość inwestycji jest proekologiczna. Dach budynku został pokryty panelami fotowoltaicznymi, a pod placem manewrowym zaprojektowano zbiornik do przechwytywania wody deszczowej.

- Advertisement -

Łączna wartość inwestycji to prawie 26 mln zł, z czego wsparcie udzielone w ramach budżetu wojewody małopolskiego oraz Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa to prawie 21,4 mln zł. Kwotę 4,2 mln zł dołożył także powiat wielicki.

W planie PSP ujęto 117 inwestycji budowlanych w całym kraju: 55 zadań polegających na budowie nowych obiektów oraz 62 zadania w zakresie przebudowy i rozbudowy obiektów istniejących. W Małopolsce przewidziano jeszcze budowę strażnicy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą,budowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, budowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu wraz z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów oraz budowę stanowiska do realizacji działań z zakresu pożarów wewnętrznych w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.

(AI GEG) (Fot. MUW w Krakowie)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *