Nowe wymagania dla budynków mają ukrócić patodeweloperkę

Grzegorz Skowron
Budynek przy ulicy Grottgera 34 w Krakowie, zwycięzca internetowego plebiscytu na ,ArchiBubel”., zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!. (Fot. Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!)

Zwiększenie minimalnej odległości od granicy działki do ściany stawianego budynku, obowiązkowy plac zabaw nawet dla pojedynczych bloków, obowiązkowe pomieszczenie na wózki i rowery, wprowadzenie minimalnej powierzchni – 25 metrów kwadratowych – dla lokali użytkowych. To tylko niektóre przepisy mające zapobiegać patodeweloperce.

- reklama -

Nowe regulacje mają wejść w życie za pół roku. Znalazły się w projekcie rozporządzenia rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Jego pełną treść i uzasadnienie można znaleźć TUTAJ, poniżej omawiany kilka najważniejszych proponowanych zmian.

- REKLAMA -

Dalej od granicy działki
Nowy budynek trzeba będzie sytuować dalej od granicy działki. Obecnie minimalna odległość ściany bez okien wynosiła 3 metry, a z oknami lub drzwiami było to 4 metry. Po zmianach odległość wzrośnie do 5 metrów.

- Advertisement -

Nowością będzie wprowadzenie minimalnej odległości, jak musi dzielić obiekty magazynowe i produkcyjne od budynków mieszkalnych, hotelu i akademika. jeśli powierzchnia zabudowy magazynu lub hali produkcyjnej przekracza 1 tys. metrów kwadratowych, ściana budynku mieszkalnego lub zamieszkania zbiorowego musi być oddalona co najmniej na 30 metrów.

Obowiązkowy plac zabaw dla dzieci
Nowością będzie też obowiązkowy plac zabaw dla dzieci nawet dla pojedynczych budynków. jeśli w bloku będzie co najmniej 20 mieszkań, musi być też miejsce do zabawy dla dzieci.

W budynku mieszkalnym wielorodzinnym deweloper będzie musiał przewidzieć osobne pomieszczenie na wózki rowery. Takie pomieszczenie powinno mieć co najmniej 15 metrów kwadratowych.

Mniej miejsc postojowych dla niepełnosprawnych
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje wprowadzenie limitu miejsc postojowych dla niepełnosprawnych przy nowych budynkach mieszkalnych. Nie będzie mogło ich być więcej niż 6 proc. wszystkich miejsc parkingowych. To tylko z pozoru przepis niekorzystny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Okazuje się bowiem, że deweloperzy często wykorzystują przepisy dotyczące miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, by parkingi dla samochodów lokalizować bliżej okien mieszkań. Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych mogą być bliżej okien niż te pozostałe.

Co najmniej 25 metrów kwadratowych
Kolejna nowość to minimalna powierzchnia lokalu użytkowego. Za kilka miesięcy nie będzie można budować lokali mniejszych niż do 25 metrów kwadratowych. Będą wyjątki – mniejsze lokale będzie można wydzielać tylko na parterze i pierwszym piętrze, a do tego pod warunkiem, że mają bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

W Krakowie kwitnie patodeweloperka
Jednym z powodów proponowanych zmian jest kwitnąca od lat w Krakowie patodeweloperka. Aktywiści ze Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! zorganizowali nawet plebiscyt na „Archibubel”, którego celem było piętnowanie inwestycji budzącym zdziwienie i kontrowersje. Nominowane obiekty można zobaczyć na ArchiBubel » POZNAJ NOMINOWANE BUDYNKI, a wyniki plebiscytu – na ArchiBubel » Wyniki głosowania.

Grzegorz Skowron
Agencja Informacyjna GEG

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *